Täna on teisipäev 01.07.2025.
Teated ja oluline info

Aine uus kodulehekülg koos aktuaalse informatsiooniga asub http://maurus.ttu.ee/372




Sügisel jätkame õppeainega "Andmebaasid II". "Andmebaasid I" saab deklareerida uuesti 2019. aasta kevadel.
Minult on küsitud, kas "Andmebaasid II" saab deklareerida, kui "Andmebaasid I" on tegemata. Lühike vastus on "jah", ning pikem vastus on siin.
Kes tahab piiluda, millega "Andmebaasis II" tegeletakse, siis juurdepääs 2017. aasta kodulehele on Teil olemas (kasutajanimi SIS2 ja parool SIS2). 2018. aasta sügiseks tuleb Mauruses uus leht, kuhu juba oma nime all registreeruda.
Juhin tähelepanu, et sügissemestri tunniplaan on väljas.
Mauruses on avatud registreerimine kolmandale ja ühtlasi viimasele selle semestri järeltööle, mis toimub 11. juunil 2018.
Reeglid.
- Osaleda võivad kõik soovijad. Kõigil järeltööl osalejatel läheb lõpphinde arvutamisel arvesse järeltöö hinne, sõltumata sellest, kas see on parem või halvem kui eelmise töö hinne. NB! Nagu ka põhitööl kehtib reegel, et kui tullakse kohale võetakse ülesanne vastu, aga vastust ei esitata, on hinne "0".
- Mingeid abimaterjale (kaasa arvatud A4 leht) pole lubatud kasutada.
- Lisapunktid enam arvesse ei lähe (see kehtib ka nendele, kes tulevad tööd esmakordselt tegema).
Muus osas kehtivad samad reeglid kui SQL kontrolltööd esimest korda tehes. Kui peaks juhtuma, et kohad saavad täis ja seepärast ei saa enam registreerida, siis andke palun meili teel märku.
Mauruses on avatud registreerimine teisele järeltööle, mis toimub 29. mail 2018.
Reeglid.
- Osaleda võivad kõik soovijad. Kõigil järeltööl osalejatel läheb lõpphinde arvutamisel arvesse järeltöö hinne, sõltumata sellest, kas see on parem või halvem kui eelmise töö hinne. NB! Nagu ka põhitööl kehtib reegel, et kui tullakse kohale võetakse ülesanne vastu, aga vastust ei esitata, on hinne "0".
- Mingeid abimaterjale (kaasa arvatud A4 leht) pole lubatud kasutada.
- Lisapunktid enam arvesse ei lähe (see kehtib ka nendele, kes tulevad tööd esmakordselt tegema).
Muus osas kehtivad samad reeglid kui SQL kontrolltööd esimest korda tehes. Kui peaks juhtuma, et kõik kohad saavad täis ja seepärast ei saa enam registreerida, siis andke palun meili teel märku.
Kataloogis Aine korraldus on info esimese järeltöö kohta, mis toimub 17. mai kuni 18. mail 2018. Mauruses on avatud sellele registreerumine. Kui soovite osaleda, siis registreerumine on kohustuslik!
Vahepeal ei saanud serveri rikke tõttu vaadata kataloogis /SQL/Iseseisvaks ettevalmistuseks/ viidatud SQLi loenguid. Nüüd on viga kõrvaldatud ja loenguid saab jälle vaadata.
Palun Teil selle asemel tegeleda oma iseseisva töö projektiga või vaadata välja pandud materjale. Tuletan meelde, et registreerimine iseseisvate tööde ettenäitamisele on Mauruses avatud.
Harjutustundide ajal on arvutiklass avatud. Saab tegeleda oma iseseisva tööga. Kui soovikiste tehtut ettenäidata ja küsida, siis pange palun Mauruses aeg kinni.
Ühtlasi kutsun Teid veelkord üles tulema vaatama, mida teised üliõpilased on teinud. Neile antavast tagasisidest võib olla Teie projekti juures palju kasu, sest paljud vead korduvad.
- Kasutusjuhtude diagrammil kasutatud värvid ja kasutusjuhtude diagrammi ees olev värvide kirjeldus ei lange täpselt kokku. Muuta tuleks ühte nendest, et värvide kirjeldus ja kasutus oleks kooskõlas.
- Tegevusdiagrammis on toiming "Otsi X (koodi, nime, seisundi põhjal)". Kui Te kontseptuaalses andmemudelis X-ile atribuuti "nimi" või "nimetus" ei lisa, siis tuleks tegevusdiagrammist viide sellele eemaldada.
Ühtlasi meenutan, et järgmisest nädalast toimub harjutustundidest projektide ülevaatamine ja registreerimine sinna on avatud. Mida varem saab projekt arvestuse, seda suurem on lõpphinde arvutamisel kasutatav projekti kordaja. Lugege palun täpsemalt:
Koduleht: http://maurus.ttu.ee/368
Asukoht kataloogipuus: /Aine korraldus /Iseseisva_too_esitamine_hindamine_IDU0220_2018.pdf
Ressursi nimi: Iseseisva töö (projekti) esitamine ning hindamine
Enne kontrolltööle tulekut palun üle vaadata materjal:
Asukoht kataloogipuus: /Aine korraldus /SQL_kontrolltoo_alustamine_ja_lopetamine_ver2.pdf
Ressursi nimi: SQL kontrolltöö alustamise ja vastuste esitamise juhend
Iseseisva töö näitamiseks mõeldud ajad 12. õppenädalal on kahjuks otsas.
Kellel on SQL kontrolltööks 15 või rohkem lisapunkti, sellel on SQL kontrolltöö hindeks automaatselt 5. Ülejäänud peavad tegema kontrolltöö. Registreerimine kontrolltööle toimub Mauruses ja see on avatud. Palun ärge viivitage registreerimisega, sest arvutikohtade arv klassides on piiratud! Kui saite kontrolltöö hindeks tänu lisapunktidele automaatselt 5, siis kustutage palun oma registreerumine.
SQL lisapunktid lähevad arvesse 12nda õppenädala põhitööl ja 16nda nädala järeltööl. Lisapunktid liituvad kontrolltöö ülesannete vastuste eest saadavatele punktidele (kuus ülesannet, mis annavad kokku kuni 100 punkti; 51-60 punkti annab hinde 1; 61-70 punkti hinde 2;... 91 punkti või rohkem annab hinde 5).
Lisamaterjalide lehel on kataloogis Andmebaasid 1 => Iseseisev SQLi harjutamine => Lahendused väljas nuputamisülesannete vastused. SQL kontrolltööks õppimiseks soovitan proovida lahendada iseseisvalt lisamaterjalide lehelt kataloogist Andmebaasid 1 => Iseseisev SQLi harjutamine ülesandeid 5 ja 6. Need katavad kõiki kontrolltöös küsitavaid SQL lausete tüüpe.
Palun üritage nii SQL kontrolltöös kui mujal vältida vigu, mida kirjeldab järgnev dokument:
Asukoht kataloogipuus: /SQL /Iseseisvaks ettevalmistuseks/SQL_tyypvead_ja_kommentaarid_IDU0220_2018_ver2.ppt
Ressursi nimi: Ettevalmistus kaheteistkümnendaks õppenädalaks Kommentaarid enne kontrolltööd.
Koduleht: http://maurus.ttu.ee/368
Asukoht kataloogipuus: /Iseseisva töö projekti tegemine /Juhendid/Analyysi_mudelite_vahelised_seosed.jpg
Ressursi nimi: Projekti analüüsi osas loodavate põhiliste mudelite vahelised seosed konkreetse näite (õpingukavade arvestus) põhjal.
- Kasutate arvutiklassi arvutit - see seab kohtade arvule kindlad piirid.
- Registreerimine on kohustuslik.
- Registreerimisel - kes ees, see võitja.
- Pildiga isikut tõenava dokumendi esitamine on kohustuslik (lisaks aktsepteerin ka autojuhilube).
- Avatud Ülikooli üliõpilastele on kindlad ajad.
- Kui olete aine varem deklareerinud, siis uuesti deklareerides tuleb SQL töö uuesti teha.
Kontrolltööle registreerimine on nüüd avatud.
Palun vaadake ka kindlasti kataloogis SQL/Iseseisvaks ettevalmistuseks lõpus olevat kommentaaride faili, kus juhitakse tähelepanu paljudele SQL lausetes esinevatele tüüpilistele probleemidele ning nende lahendustele (seda võiks olla hariv vaadata ka nendel, kes kontrolltöö lisapunktidega tehtud saavad).
Kataloogi Aine korraldus on samuti välja pandud juhend, kuidas SQL kontrolltööd alustada ja lõpetada. Protsessi sujuvuse huvides oleks hea, kui sellele enne kontrolltööle tulekut pilgu peale heidaksite.
11nda õppenädala harjutustundides saab veel ülesandeid lahendada. Põhiülesandeid on ikka 3 (igaüks üks punkt). Nuputamisülesandeid võib lahendada nii palju kui jaksu on ja käia ka mitmes tunnis neid lahendamas.
Kui Te ei saa kontrolltöö hindeks automaatselt 5, siis lähevad kogutud lisapunktid arvesse 12nda õppenädala SQL kontrolltöö põhitööl ja 16nda õppenädala järeltööl.
Kõik üle lävendi olevad SQL lisapunktid lähevad eksami lisapunktideks. Seega, kui Teil on näiteks 20 SQL lisapunkti, siis saate eksamile 5 lisapunkti.
Õige:
SELECT DISTINCT Ucase(perenimi) AS perenimi
FROM Külaline
ORDER BY Ucase(perenimi) DESC;
SELECT Ucase(perenimi) AS perenimi
FROM Külaline
GROUP BY perenimi
ORDER BY Ucase(perenimi) DESC;
Õpetlik on, et ORDER BY klauslisse tuleb kirjutada ORDER BY Ucase(perenimi) DESC, mitte ORDER BY perenimi DESC;
Kuigi MS Access lubaks GROUP BY lauses kirjutada ka ORDER BY perenimi DESC, siis PostgreSQL ja Oracle tahavad ka seal funktsiooni poole pöördumist (NB! PostgreSQL ja Oracle on see funktsioon nimega Upper, mitte Ucase); Pealegi on see ülesande mõttes loogilisem – sorteerida tuleks nende andmete alusel, mis kasutajale esitatakse.
Kui ma ei taha ORDER BY klauslisse funktsiooni poole pöördumist kirjutada, siis võin vormistada lahenduse mitmeosaliselt, kus kõigepealt leitakse suurtähtedega erinevad perenimed ja siis sorteeritakse tulemust.
SELECT perenimi
FROM (SELECT DISTINCT Ucase(perenimi) AS perenimi
FROM Külaline) AS erinevad_perenimed
ORDER BY perenimi DESC;
Vale:
SELECT DISTINCTROW Ucase(perenimi) AS perenimi
FROM Külaline
ORDER BY perenimi DESC;
DISTINCTROW ignoreeritakse, kui andmeid küsitakse vaid ühest tabelist või on vaja väljastada andmed kõikidest FROM klauslis nimetatud tabelite veergudest. Viide.
Mis vahe on DISTINCT ja DISTINCTROW? määrangutel
Leidke vähemalt ühe reserveerimise teinud külaliste erinevad perenimed. Päringu tulemuses on iga perenimi üks kord.
SELECT DISTINCT perenimi
FROM Külaline INNER JOIN Reserveerimine ON Külaline.külalise_nr = Reserveerimine.külalise_nr;
Leidke vähemalt ühe reserveerimise teinud külalised. Väljastage igaühe kohta tema perenimi. Kui leidub rohkem kui üks sama perenimega külaline, kes on teinud vähemalt ühe reserveerimise, siis on see perenimi päringu tulemuses mitmekordselt.
SELECT DISTINCTROW perenimi
FROM Külaline INNER JOIN Reserveerimine ON Külaline.külalise_nr = Reserveerimine.külalise_nr;
DISTINCTROW vaatleb korduste eemaldamiseks tervet tabeli rida, mitte ainult päringu tulemuses väljastatavaid andmeid. DISTINCTROW pole SQL standardis ja on MS Accessi-spetsiifiline kontsruktsioon (seda ei toeta isegi MS Accessi vanem vend – MS SQL Server). Alternatiiv selle kasutamisele:
SELECT perenimi
FROM Külaline
WHERE EXISTS (SELECT * FROM Reserveerimine WHERE Külaline.külalise_nr = Reserveerimine.külalise_nr);
- Slaidikomplekti SQL‑andmebaaside projekteerimise põhimõisteid teine osa (alates alajaotisest "Süsteemiarenduse üldpõhimõtteid" kuni lõpuni) (kataloogis Teooria testideks (vahetestid, eksam) valmistumine).
- Slaidikomplekt Kontseptuaalne andmemudel (kataloogis Teooria testideks (vahetestid, eksam) valmistumine).
- Kõik loengutes ja harjutustes iseseisva töö projektist räägitu + iseseisva töö juhendid.
- Vaadake palun eksami kordamisküsimusi (kataloogis Teooria testideks (vahetestid, eksam) valmistumine) teemade 3–5 (SQL) ja teema 7 kohta.
Testil osalemiseks on kohustuslik registreerida. Registreerimine toimub Mauruse kaudu: Üldist => Teadmiste kontroll. Registreerimisel pole vaja kommentaari välja midagi kirjutada. Kuna klassi peab jääma hingamisruumi, siis on ühele ajale registreerijate arvu ülapiir range. Testil osalemiseks peab olema kaasas isikut tõendav dokument (raamatukogu- krediit- jms kaardid ei sobi ja nendega testi teha ei saa; autojuhiluba sobib).
Test toimub elektrooniliselt, Mauruse testikeskkonnas. Kasutada võib arvutiklassi arvutit või oma arvutit (erinevalt eksamist ja SQL kontrolltööst, mis toimub ainult arvutiklassi arvutites). Küsimustele vastamiseks materjale kasutada ei või. Testis on kümme juhuslikult valitud küsimust, vastamiseks on aega 20 minutit. Küsimused on valikvastustega ning ainult üks vastuse variant on õige. Tulemuse saate teada kohe, kuid vastuste õigsust saab vaadata üheksanda nädala harjutustundides. Nädala jooksul saab testi teha maksimaalselt ühe korra. Kui Te ei soovi testi teha, siis tulge palun tundi 25 minutit peale tunni algust.
Seda testi järgi teha ei saa, kuid kokkuleppel õppejõuga võib selle teha varem. Kui tulete testi tegema seitsmendal õppenädalal, siis on Mauruses testile registreerimise juures spetsiaalne teadmiste kontroll, mille alla see info kirja panna.
Avatud ülikooli kaudu õppijatel palun registreeruda ühele järgnevatest aegadest:
- Teisipäev kell 8:00 ruumis ICT-403
- Teisipäev kell 12:00 ruumis ICT-404
- Neljapäev kell 10:00 ruumis ICT-122
- Reede kell 14:00 ruumis ICT-403
- Slaidikomplekti SQL‑andmebaaside projekteerimise põhimõisteid esimene osa (alajaotised "Sissejuhatus" ja "SQL") (kataloogis Teooria testideks (vahetestid, eksam) valmistumine).
- Teise õppenädala harjutustunni ülesanne.
- Vaadake palun eksami kordamisküsimusi (kataloogis Teooria testideks (vahetestid, eksam) valmistumine) teemade 3–5 (SQL) kohta.
Testil osalemiseks on kohustuslik registreerida. Registreerimine toimub Mauruse kaudu: Üldist => Teadmiste kontroll. Registreerimisel pole vaja kommentaari välja midagi kirjutada. Kuna klassi peab jääma hingamisruumi, siis on ühele ajale registreerijate arvu ülapiir range. Testil osalemiseks peab olema kaasas isikut tõendav dokument (raamatukogu- krediit- jms kaardid ei sobi ja nendega testi teha ei saa; autojuhiluba sobib).
Test toimub elektrooniliselt, Mauruse testikeskkonnas. Kasutada võib arvutiklassi arvutit või oma arvutit (erinevalt eksamist ja SQL kontrolltööst, mis toimub ainult arvutiklassi arvutites). Küsimustele vastamiseks materjale kasutada ei või. Testis on kümme juhuslikult valitud küsimust, vastamiseks on aega 20 minutit. Küsimused on valikvastustega ning ainult üks vastuse variant on õige. Tulemuse saate teada kohe, kuid vastuste õigsust saab vaadata kuuenda nädala harjutustundides. Nädala jooksul saab testi teha maksimaalselt ühe korra. Kui Te ei soovi testi teha, siis tulge palun tundi 25 minutit peale tunni algust.
Seda testi järgi teha ei saa, kuid kokkuleppel õppejõuga võib selle teha varem. Kui tulete testi tegema neljandal õppenädalal, siis on Mauruses testile registreerimise juures spetsiaalne teadmiste kontroll, mille alla see info kirja panna.
Avatud ülikooli kaudu õppijatel palun registreeruda ühele järgnevatest aegadest:
- Teisipäev kell 8:00 ruumis ICT-403
- Teisipäev kell 12:00 ruumis ICT-403
- Neljapäev kell 10:00 ruumis ICT-122
- Reede kell 14:00 ruumis ICT-403
Asukoht kataloogipuus: /Iseseisva töö projekti tegemine /Juhendid/Projekti_juhend_IDU0220_2018_ver7.pdf
Ressursi nimi: Projekti juhend, mis on ühtlasi tööjuhend harjutustundideks 3-5
- Markus Grossthal (markusgrossthal@gmail.com) Hetke teema: Autokool
- Igor Podgainõi (podgainoi.igor@yandex.com) Hetke teema: Restorani laudade arvestus
- Lauri Kadakas (lakada@ttu.ee) Hetke teema: Restorani laudade arvestus
Teema valikut, tegemise viisi (töövihik vs omalooming), rühmade koosseisu ja kasutatavaid vahendeid võib muuta ka peale 9. veebruari. Palun muutke sellisel juhul ka teema registreerimise ülesande vastust, et teaksin muudatuse toimumisest.
Orienteerumisklubi kaartide arvestus (X=orienteerumiskaart)
Ülesandega samas kataloogis (SQL/Töö harjutustunnis) on selle lahendus.
Reedel 9. veebruaril kell 14:00 oli tunnis kõigest 10 üliõpilast. Ka neljapäeval kell 10:00 oli osalejaid üsna vähe - 15.
Autopesula pesemiskabiinide arvestus (X=pesemiskabiin)
Laopinna pakkujate renditavate hoiuruumide arvestus (X=hoiuruum)
Ma täpselt ei tea kui pikk on aktiveerimiseks ettenähtud aeg, aga see on kuskil vahemikus rohkem kui 24 tundi ja vähem kui üks kuu.
Taotlejate hulgas oli mitmetel jäänud taotlemise protsess aasta eest pooleli, sest nad ei olnud oma kontot aktiveerinud.
- Avatud Ülikooli kaudu deklareerijad
- Kursuse kordajad (olete varem selle aine tundides käinud)
- Õppeaine vabaainena õppijad (aine ei ole Teie õppekavas)
- Üliõpilased, kellele ei sobi tunniplaani järgne harjutustunni aeg
Te EI SAA käia (ja lisapunkte koguda) järgnevates harjutustundides.
- Reedeti kell 12:00 (inglise keeles)
- Neljapäeviti kell 12:00 (liiga palju rahvast)
Kõige sobivamad on käimiseks järgmised ajad, millal vähemalt esimesel nädalal oli tunnis eriti vähe üliõpilasi.
- Neljapäeviti kell 10:00
- Reedeti kell 14:00
Lisapunktide ülesannete lahendamise tundides ei saa toole ruumi juurde tuua, sest siis istuvad osalejad liiga tihedalt ja see kaotab individuaaltöö mõtte.