Kodulehed Valitud koduleht:IDU0230_2017 - Andmebaasid II (IDU0230) (sügis 2017) Logi sisse
Üldist
Materjalid
Tudeng
Abi
Mitmesugust
Helpdesk
HELPDESK - teemad:
Andmebaasi kavandamine
Andmebaasisüsteemid (Üldine)
CASE vahendid
Infosüsteemid ja nende arendus (Üldine)
Iseseisva töö projekt
Õppetöö
Oracle
PostgreSQL
Rakenduse tegemine

saada küsimus                          
Erki Eessaar: Kas iseseisva töö tegemisel on võimalik seda automaatselt kontrollida ja saada seega töö kohta jooksvalt tagasisidet?
Vastus:Jah on. Teie töö hindamiseks kasutatakse automatiseeritud disaini kontrollimise vahendit (erinev tarkvara PostgreSQL ja Oracle jaoks, kuid need lähtuvad samast põhimõttest). Teil on võimalus jooksvalt ise oma andmebaasi selle abil analüüsida. Eeldus on, et andmebaas on apex.ttu.ee serveris (see on muide projekti reeglitega nõutud).

Vahend käivitab andmebaasi süsteemikataloogi põhjal päringuid. Osa päringuid suudavad leida vigu. Osa aga otsivad andmebaasi disainist halva lõhnaga kohti (vt halvasti lõhnav disain ja halvasti lõhnav kood). Halvasti lõhnavad kohad ei takista andmebaasi ja seda kasutavate süsteemide toimimist, kuid muudavad andmebaasi kasutamise, haldamise või arendamise mingis aspektis raskemaks kui see võiks olla. Halvasti lõhnavad kohad on sügavamate probleemide sümptomid. Nende probleemide lahendamine aitab koodi/mudelit/disaini/arhitektuuri puhastada. Halb lõhn on tehnilise võla tunnus. Tehniline võlg tähendab, et "asi" töötab, kuid saaks olla sisemiselt tehtud paremini. Kuna praegu on seal midagi "üle jala" lastud, siis see on probleem tulevikus, kui "asja" on vaja edasi arendada. Kliendile kiiresti töötava asja üleandmiseks on võetud võlga tuleviku arenduste arvelt. Tehnilist võlga aitab vähendada refaktoreerimine.

Vahend on mõeldud andmebaasi osaliseks staatiliseks verifitseerimiseks – kontrollimiseks, kas andmebaas vastab tehnilistele nõuetele. Vahendi kasutamine aitab vastata küsimusele: Kas andmebaasi tehakse õigesti? Staatiline tähendab, et kontrollimiseks vaadeldakse andmebaasi struktuuri ja käitumise kirjeldust, mitte ei viida andmebaasi põhjal läbi tegevusi (see oleks dünaamiline verifitseerimine).

Verifitseerimine ei ole sama mis valideerimine. Andmebaasi valideerimine peab vastama küsimusele: Kas andmebaas võimaldab hoida kõiki neid andmeid, mida kasutajal on vaja hoida (st kas vastab kasutajate nõudmistele)? Kontroll, kas andmebaasi disaini mudel realiseerib andmebaasi vastavalt kontseptuaalses andmemudelis esitatud nõuetele läheb verifitseerimise alla. Probleem on, et need nõuded võivad olla vananenud või valesti kirja pandud. Andmebaasi valideerimine annab vastuse, kas andmebaas ka tegelikult nõudeid täidab.

Kui teete oma projekti PostgreSQLis, siis minge aadressile. Logige sisse kasutades apexi kasutajanime ja parooli. Valige kontrollitav andmebaas. Ilmselt on see samasuguse nimega nagu ühe projekti tegija kasutajanimi ja sisaldab tema matriklinumbrit. Valige "Käivita saadaolevaid teste". Valige test "Databases II (fall 2016)". Vaadake päringu tulemusi, milles on üks või rohkem rida. Lugege kirjeldust, vaadake tulemusi. Usaldusväärsus on hinnang sellele, kuidas päring oma eesmärke täidab.

  • Alajaotuses "General" on päringud, mis otsivad andmebaasist spetsiifilist infot, kuid otsuse selle kohta, kas midagi on õigesti või valesti peab tegema inimkasutaja, kes tulemust vaatab.
  • Alajaotuses "Flaw detection" on päringud, mille tulemuses olev iga rida osundab mingile võimalikule disaini veale. Sõltuvalt päringu usaldusväärsuse hinnangust peaks inimkasutaja selle üle kontrollima.
  • Alajaotuses "Software measure" on päringud, mis arvutavad andmebaasi skeemi põhjal mingi arvulise väärtuse.

Soovi korral võite kasutada ka kasutajaliidese vana versiooni, kus kõik tulemused on ühel lehel. Mina kasutan tundides Teiega koos andmebaase vaadates seda. Päringud on samad, kasutajaliides erinev.

Kui teete oma projekti Oracles, siis minge aadressile. 990999 tuleb asendada matrikli numbriga, mida kasutate projekti tulemusena loodud andmebaasiobjektide nimedes.

Võite neid päringuid regulaarselt ise käivitada ja interpreteerida üritada. Küsimuste korral pöörduge õppejõu poole. Oleks väga hea, kui mõnes semestri lõpu harjutustunnis, kui projekt juba valmis saama hakkab, jõuaksite koos õppejõuga need päringu tulemused üle vaadata.

| lisa kommentaar | ära näita |
Kommentaarid
Sellele küsimusele/vastusele pole kommentaare
kokku: 61.Erki Eessaar:Kas iseseisva töö tegemisel on võimalik seda automaatselt kontrollida ja saada seega töö kohta jooksvalt tagasisidet?
2.Erki Eessaar:Kuidas PostgreSQLis tehtud iseseisva töö andmebaasi kiiresti iseseisvalt kontrollida?
3.Anonüümne:Kas "Andmebaasid II" projekti tegemisel tuleb tagada kooskõla "Andmebaasid I" projekti mudelitega?
4.Anonüümne:Milliste andmete kogumist peaksin infosüsteemi projektis ette nägema?
5.Erki Eessaar:Kuidas saada juurdepääs iseseisva töö tegemiseks mõeldud serverile?
6.Erki Eessaar:Kuidas registreerida iseseisva töö projekti teema?