Kodulehed
[378] - Andmebaasid I (ITI0206) (kevad 2020)
Esiletöstetud Kiirvalik
Lisainfo Kõige olulisemate tegevuste kiirvalik. Failide saatmiseks valige Vastamine alt sobiv ülesanne.
Avaleht
Nagu Moodles
Lindistused
   Loengud
   Praktikumid

Valik materjalidest
   Nädala materjalid
   Minu lemmikud

Vastuste vaatamine
Hinneteleht
Seisuga: 09.06.2020 17:18
Üldist
Materjalid
LisainfoMaterjalide kataloogid.
Hüüumärk (!) tähistab hetkel erilist tähelepanu vajavat kataloogi.
Värvilised mummud tähistavad hinnangulist kataloogide lugemise vajadust. Roheline - suurim, kollane - keskmine, punane või mummuta - väikseim
Isiklik
Lisainfo Info ainult Sulle - teised kasutajad seda ei näe
Abi
Lisainfo Võimalus küsida õppejõult abi (nagu foorum, kus saab küsida küsimusi ja kommenteerida vastuseid)
Mitmesugust
Abi / Kasutajatugi / Andmebaasi kavandamise sisulised küsimused

Avalikud küsimused ja vastused:

Küsimuste teemade nimekiri

Erki Eessaar:
Miks on kasulik tükeldada infosüsteemi allsüsteemideks?
Vastus: Juhin Teie tähelepanu Postimehe 21.02.2017 artiklile "Riigi olulisema infosüsteemi seis: tengelpung lõhki, kalender ribadeks, aga lootust on".

Paljude infosüsteemide arendamisel tekib kahjuks olukord, et arendus läheb oodatust kallimaks ja võtab eeldatust rohkem aega. Selles artiklis on sellise olukorra tekkimise ja põhjuste väga ilmekas kirjeldus Eesti pensionide ja sotsiaaltoetuste maksmise infosüsteemi (SKAIS) uue versiooni (SKAIS2) näitel. Seda infosüsteemi kasutatakse igapäevaselt 110 erinevat liiki toetuse ja pensioni maksmiseks kokku 700 000 inimesele. Kokkuvõtlikult:

  • Arenduse valmimine lükkus edasi vähemalt 1,5 aastat .
  • Projekt läks kallimaks vähemalt 1,5 miljonit.
  • Arendajad olid artikli kirjutamise ajaks maksnud riigile 180 000 eurot trahve.

Otsene seos käesoleva aine temaatikaga tekib sellest, et algselt asuti kogu keerulist süsteemi arendama tervikuna. See oli korraga närimiseks liiga suur suutäis. Tõmmake paralleele sellega, et võtate suu täis mingit kõva maiustust ja siis ei saa isegi hambaid liigutada.

Nüüdseks on otsustatud arendamist jätkata osade kaupa. Need osad vastavad funktsionaalsetele allsüsteemidele. Süsteemi jagamine allsüsteemideks võimaldab allsüsteemide arendamist järk-järgult, arenduse tellimist erinevate hangetega ja võimalik, et erinevatelt firmadelt - täpselt nii nagu nüüd plaanitakse. Kuna iga hanke tulemusena tuleb teha valmis väiksem "tükk", siis on ka tähtajad paremini saavutatavad.

11.08.2017 sai see lugu kurva jätku, kui tehti teatavaks, et riik katkestab lepingu süsteemi senise arendajaga ja kuulutab välja uue hanke. Kokkuvõttes läks arendus algselt plaanitust vähemalt kaheksa miljonit EURi kallimaks (algne plaanitud maksumus 7.1 miljonit EURi) ja valmimine lükkus viis aastat edasi.

15.04.2018 kirjutati, et uues SKAIS2 arendamise lepingus pandi paika eeldatav tööde kestus (neli aastat), kuid ei fikseeritud täpseid tähtaegu ega arendamise graafikut. Täpne ajagraafik pannakse paika pärast infosüsteemi arhitektuuri analüüsi. Näib, et see analüüs meenutab siin aines kirjeldatavat strateegilist analüüsi. Strateegiline analüüs määrab süsteemi skoobi, leiab arhitektuuri (või arhitektuuri variandid), tuvastab riskid ja paneb paika arendamise ajakava. Lepingus määrati ära üldine tegevuste järjekord:

  • SKAISi arhitektuuri analüüs,
  • olemasolevate teenuste vastavusse viimine uue arhitektuuriga,
  • uute teenuste arendamise alustamine.

28.01.2019 kirjutas ajakirjandus, et juba 15 miljonit maksma läinud projekti jätkamiseks kuulutati 2019. aasta jaanuari keskel välja riigihange mahus 8 miljonit eurot. Olemasolevad arenduspartnerid jätkavad tööd vastavalt sõlmitud lepingule. Uue hanke eesmärk on samaaegselt arendada täiendavat funktsionaalsust.

25.09.2020 tegi ajakirjandus vahekokkuvõtte, et selleks ajaks on süsteemile kulunud 12 miljonit eurot, kuid lepinguid on töödele kokku 44 miljoni euro eest. Projektiga tegeleb kuus IT-ettevõtet. Mõned asjad nagu iseteeninduskeskkond koos proaktiivse (ennetava) perehüvitise teenusega on valmis jõutud.

Hinda vastust:

Keskmine hinne : Pole veel hinnanguid!