Kodulehed
[380] - Andmebaasid I (ITI0206) (kevad 2021)
Esiletöstetud Kiirvalik
Lisainfo Kõige olulisemate tegevuste kiirvalik. Failide saatmiseks valige Vastamine alt sobiv ülesanne.
Üldist
Materjalid
LisainfoMaterjalide kataloogid.
Värvilised mummud tähistavad hinnangulist kataloogide lugemise vajadust. Roheline - suurim, kollane - keskmine, punane või mummuta - väikseim
Isiklik
Lisainfo Info ainult Sulle - teised kasutajad seda ei näe
Abi
Lisainfo Võimalus küsida õppejõult abi (nagu foorum, kus saab küsida küsimusi ja kommenteerida vastuseid)
Mitmesugust
Abi / Kasutajatugi / Andmebaasi kavandamise sisulised küsimused

Avalikud küsimused ja vastused:

Küsimuste teemade nimekiri

Erki Eessaar:
Kas puhta koodi põhimõtted on olulised ka andmebaaside korral?
Vastus: Jah on!

O'Reilly digitaalse platvormi vahendusel pääsete Te ligi Robert C. Martini raamatule Clean Code (Kuidas kasutada O'Reilly digitaalset platvormi?).

Selle raamatu ideed kehtivad ning on olulised ka andmebaaside ja infosüsteemide ainete jaoks. See raamat jagab juhiseid vastutustundlikule arendajale.

Täpselt nii nagu vastutustundlik arendaja üritab luua võimalikult puhast rakenduse koodi, üritab ta ka luua puhast andmebaasikeele koodi ja puhtaid mudeleid. Üldine idee on täpselt sama! Suure tõenäosusega hakkate neid tehiseid ise tulevikus lugema. Või kui ei hakka ise, siis hakkab keegi teine. Puhast artefakti (tehist) on hea ja meeldiv lugeda, sellest saab kergesti aru ning kokkuvõttes on tehist tänu sellele lihtsam edasi arendada. Samal ajal "räpane" tehis võib küll oma hetke eesmärki täita (hetkel see "töötab" nagu vaja), aga halva arusaadavuse ning loetavuse tõttu on seda raske parandada ja edasi arendada. Sellised tehised vajavad refaktoreerimist. Refaktoreerimist vajavad kohad leiab üles halva lõhna järgi.

Eaglesoni seadus ütleb, et kui vaatasite viimati enda kirjutatud koodi rohkem kui kuus kuud tagasi, siis arusaamise mõttes võib see kood olla ka kellegi teise kirjutatud – arusaamiseks/meeldetuletamiseks tuleb sama palju vaeva näha. Mõned ütlevad, et Eagleson oli optimist ja tegelik ajaperiood on palju lühem. Mida puhtam kood, seda lihtsam on aru saada, mida olete ise kunagi teinud. Mida puhtam tehis, seda lihtsam on Teil ja teistel sellest aru saada.

Täpselt nagu on olemas halvasti lõhnav lähtekood, leidub ka:

Kui Te ei taga enda loodavate tehiste puhtust, siis Te kogute tehnilist võlga. Tehniline võlg tähendab, et tehise muutmiseks on vaja liigselt pingutada. Nagu me kõik inimeste elust teame, siis võlg võib kiiresti kasvada ja kontrolli alt väljuda. Laenu võtta (võlgu jääda), võib teadlikult - lootuses, et see tasub ennast ära, aga see on risk. Samamoodi, kui näiteks inimene kodu ei korista ja selle käest ära laseb, siis kui ükskord keegi külla tuleb või on vaja see maha müüa, siis kulub selle uuesti üleslöömiseks väga palju aega ja vaeva.

Halvasti lõhnava mudeli illustratsiooniks on teatele lisatud ekraanipilt Enterprise Architect abil loodud modelleerimise projektist. Mudeli elemendid on seal süsteemitult segamini nagu puder ja kapsad ning mida suuremaks see projekt kasvab seda raskem oleks sealt vajalikku üles leida.

vaata ka faile:
Rapane_mudel.jpg[150 KB]

Hinda vastust:

Keskmine hinne : 1.0