Täna on kolmapäev 02.07.2025.
Teated ja oluline info

Aine uus kodulehekülg koos aktuaalse informatsiooniga asub https://maurus.ttu.ee/380






Vaadake näidet SIIT ja võrrelge sarnaste materjalide esitlusega Moodles SIIN (külalise parool: ITI0206). Samuti paigutasin otsingu lingi lehe paremasse ülaossa, kus see programmides tavaliselt asub ning muutsin vasakpoolse menüü ülesehitust.
Kui Teil on enne suure suve algust mahti, siis palun Teil võimalusel vastata lühikesele anonüümsele tagasiside küsitlusele, mille link on SIIN (kaks valikvastustega küsimust ja üks vaba tekstiga küsimus). Oleksin tagasiside eest tänulik.
Vaatamata maailmas toimuvale läheb sügisel kindlasti õppetöö ühel või teisel viisil edasi. Kasutan juhust ja teen veidi reklaami õppeainele "Andmebaasid II" (ITI0207), mis on paljude "Andmebaasid I" õppeainet õppinute õppekavas valikaine. Informaatikutel on see nii bakalaureuse- kui magistriõppe kavas ja äriinfotehnoloogidel magistriõppe kavas.
Andmebaasirakenduste programmeerijad peavad andmebaase hästi tundma (proovin SIIN seda põhjendada). Õppeained "Andmebaasid I" ja "Andmebaasid II" moodustavad loogilise terviku. Õppeaine "Andmebaasid II" teemadeks on serveri SQL-andmebaasi programmeerimine, andmebaasisüsteemide hingeelu, andmekäitluse operatsioonide töökiiruse parandamine, andmete turvalisus, transaktsioonide haldus, SQL andmekäitluskeele lausete töötlemine ning erinevat tüüpi andmebaasid (NoSQL andmekogumid, objektorienteeritud ja objekt-relatsioonilised andmebaasid, hajusad andmebaasid, andmeaidad ja andmevakad). Siin kirjeldatakse teemasid mõistekaartide abil.
Praktilise poole pealt jätkub "Andmebaasid I" projekti tegemine võimsamate vahenditega, milleks on andmebaasisüsteemid PostgreSQL või Oracle (need kuuluvad kõige populaarsemate ja võimekamate SQL-andmebaasisüsteemide hulka) ning vabalt valitud rakenduse tegemise vahend. Rakenduse tegemise vahend võib muuhulgas olla Oracle andmebaasi põhjal veebirakenduste loomiseks mõeldud Oracle APEX ning meie oma ülikooli tublide üliõpilaste poolt loodud analoogiline vahend PostgreSQL jaoks - pgApex (viide lõputööle, millega anti arenduse avapauk). Kuid võimalusi on ka teisi, kuni selleni välja, et ka kevadel tehtud MS Accessi rakendus on võimalik teisendada PostgreSQL andmebaasi töölauarakenduseks. Kui "Andmebaasid I" on jäänud pooleli või pole seda õpitud, siis projekti tegemiseks saab valida ühe etteantud "Andmebaasid I" projekti (valikus on kolm projekti). Seda valikut võivad kasutada ka kõik "Andmebaasid I" läbinud, kes ei taha oma kevadise projektiga jätkata.
Praktikumides projekti tegemine annab lisapunkte, semestri sees saab koguda vahetestidega lisapunkte eksamile ning aine lõpetab kokkuvõtlik test. Testideks saab juba tuttava harjutuskeskkonna kaudu harjutada. Realiseeritavast andmebaasist vigade otsimiseks ja väljaajamiseks kasutatakse automatiseeritud vahendit, mida iga projekti tegija saab piiramatult kasutada. Projekti hindamisel on kasutusel (kasutajanimi: SIS2 parool: SIS2) hindamismudel, mis annab kõigile projekti tegijatele algusest peale detailset infot selle kohta, mida hinnatakse ning milliste vigade eest kui palju punkte kaotsi läheb.
Kellel huvi, võib vaadata õppeaine "Andmebaasid II" kodulehe 2019. aasta sügise versiooni:
https://maurus.ttu.ee/374
kasutajanimi: SIS2
parool: SIS2
Mauruses on avatud registreerimine kolmandale ja ühtlasi semestri viimasele järeltööle, mis toimub 8. juunil 2020 kell 12:00.
Reeglid.
- Osaleda võivad kõik soovijad. Kõigil järeltööl osalejatel läheb lõpphinde arvutamisel arvesse järeltöö hinne, sõltumata sellest, kas see on parem või halvem kui eelmise töö hinne. NB! Nagu ka põhitööl kehtib reegel, et kui registreerite ja saadan ülesande, kuid Te ei esita vastust, siis on hinne 0.
- Mingeid abimaterjale (kaasa arvatud A4 mahus leht) pole lubatud kasutada.
- Lisapunktid enam arvesse ei lähe (see kehtib ka nendele, kes teevad tööd esmakordselt).
- Osavõtuks on registreerimine kohustuslik. Registreerimine lõpeb tund aega enne kontrolltöö algust.
Muus osas kehtivad samad reeglid kui SQL kontrolltööd esimest korda tehes.
Lisapunkte see programm ei arvesta - need liidan ise enne lõpphinde arvutamist.
Mis puudutab eksamitulemuste ÕISi sissekandmist, siis eksamisessiooni esimese nädala eksamitulemused jõuan ÕISi sisestada alles eksamiessiooni teisel nädalal. Kui soovite oma eksami hinde üle küsida (saate selle ka ise arvutada SIIN oleva valemi järgi), siis tehke seda peale vastuse salvestamist läbi MS Teams vestluse. Kui mingil põhjusel on vaja tulemust ÕISi kiiremini, siis andke palun teada.
Mauruses on avatud registreerimine teisele järeltööle, mis toimub 27. mail 2020 kell 12:00.
Reeglid.
- Osaleda võivad kõik soovijad. Kõigil järeltööl osalejatel läheb lõpphinde arvutamisel arvesse järeltöö hinne, sõltumata sellest, kas see on parem või halvem kui eelmise töö hinne. NB! Nagu ka põhitööl kehtib reegel, et kui registreerite ja saadan ülesande, kuid Te ei esita vastust, siis on hinne 0.
- Mingeid abimaterjale (kaasa arvatud A4 mahus leht) pole lubatud kasutada.
- Lisapunktid enam arvesse ei lähe (see kehtib ka nendele, kes teevad tööd esmakordselt).
- Osavõtuks on registreerimine kohustuslik. Registreerimine lõpeb tund aega enne kontrolltöö algust.
Muus osas kehtivad samad reeglid kui SQL kontrolltööd esimest korda tehes.
Välja on kuulutatud järeltöö, mis toimub 15. mail 2020 kell 12:00. Järeltööle saab registreerida SIIN ning korralduse kohta lugege palun SIIT. Kui soovite osaleda, siis on registreerimine kohustuslik. Registreerimine lõpeb tund aega enne kontrolltöö algust.
Kataloogis Teooria on väljas kõik selle semestri materjalid. Lisaks nendele materjalidele hõlmab eksam ka küsimusi SQLi ja iseseisva töö projekti kohta.
SIIN (mitte-hotell) ja SIIN (hotell) on nuputamisülesannete vastused.
Kõigil (ka neil, kellel on kontrolltöö hinne käes) tasub vaadata SEDA ülevaadet tüüpilistest SQLi vigadest ja nende lahendustest.
Kõik soovijad on oodatud ühinema SELLE lingi kaudu.
SIIN on üheteistkümnenda õppenädala konsultatsioonis koostatud ülesannete lahendused (ülesanded ise on SIIN).
Lugege palun ka SEDA faili, kus tuuakse välja tüüpilised vead, mida tehakse (kontrolltöös, aga mitte ainult) SQL lausete kirjutamisel ja kuidas oleks õige teha.
Ülesanne: LINK
Andmebaas: LINK
Lahendused: LINK
Ülesanne: LINK
Andmebaas: LINK
Lahendused: LINK
Nendes kahes ülesandes on kaetud kõik SQL kontrolltöösse tulevate lausete tüübid. Proovige neid ise lahendada. Kes tahab SQLi õppimiseks mingeid teisi allikaid, siis SQL Queries for Mere Mortals on selleks hea allikas. Siit saab Downloads saki alt "SQL Queries for Mere Mortals" raamatu jaoks näidistabelitega andmebaasid, mis sisaldavad ka Queridena ära salvestatud ülesannete lahendusi.
Kes kardab, et õpime mingit ebaõiget SQLi, mida pärismaailmas ja päris süsteemides ei saa kasutada, siis vaadake näiteks SIIA ja SIIA. Seal on lahendatud läbi suur hulk SQL ülesandeid (muide, enamikule praktikumide ülesannetele on seal analoog) kasutades erinevaid andmebaasisüsteeme (MS Access, PostgreSQL ja Oracle). Nagu näete, siis kui pisidetailid kõrvale jätta on enamik MS Access lausetest kasutatavad ka teistes süsteemides.
Kes mõtleb, et SQLi oleks võinud õppida mõne teise andmebaasisüsteemi põhjal, siis vaadake SIIA ja esitage endale mõttes küsimus - kas ma tahaksin, et SQL ülesanded oleksid ka kogu selle materjali peale. Veelkord - 95+% sellest koodist, mida MS Accessis kirjutate saate kasutada ka nendes võimsamates süsteemides (ja ülejäänud umbes 5% kohta on olemas teistsuguse süntaksiga vaste). Lendama õppimist ei alustata Airbusi suure laineriga, vaid mõne väikese lennukiga. Kui põhitõed on selged, saab võimsamale masinale kolida.
12nda õppenädala harjutustundides saab veel ülesandeid lahendada. Põhiülesandeid on ikka 3 (igaüks üks punkt). Nuputamisülesandeid võib lahendada nii palju kui jaksu on ja lahendada neid ka erinevate praktikumide ajal.
Kui Te ei saa kontrolltöö hindeks automaatselt 5, siis lähevad kogutud lisapunktid arvesse 13nda õppenädala SQL kontrolltöö põhitööl ja 16nda õppenädala järeltööl.
Kõik üle lävendi olevad SQL lisapunktid lähevad eksami lisapunktideks. Seega, kui Teil on näiteks 20 SQL lisapunkti, siis saate eksamile 5 lisapunkti.
NB! Selle aasta punktide lävend arvestab eriolukorrast tulenevate piirangutega (me ei käi füüsiliselt koos ning klassis ei saa kohe ülesande kohta küsida) ja on seetõttu madalam. Kui kõik oleks nagu tavaliselt, siis eelmiste aastate põhjal oleks lävend pidanud olema 19 punkti (70% praktikumi punktidest).
UNION SELECT külalise_nr, perenimi, 0 AS arv
FROM Külaline
WHERE külalise_nr NOT IN (
SELECT külalise_nr
FROM Reserveerimine
WHERE alguse_aeg>=Date()-800)
ORDER BY külalise_nr;
SIIN on konsultatsiooni alguses lahendatud SQL kontrolltöö näite lahendused (ülesanded ise on SIIN).
Meenutan, et kuna sellel nädalal on Suur Reede, siis reedeseid praktikume ei toimu ja kõik osaleda soovijad peaksid valima kas teisipäevase, kolmapäevase või neljapäevase praktikumi. Sellel nädalal panen erandkorras välja neli ülesannet ja lahendamiseks on aega tunniplaanijärgse tunni lõpuni + 30 minutit.
Meenutan, et selle nädala lõpuks panen paika lävendi, mille ületamisel saadakse SQL kontrolltöö automaatselt hinne 5 (ülejäänute puhul lähevad punktid arvesse kontrolltööl). Järgmisel nädalal saab veel punkte koguda.
Meenutan, et ülesannete lahendamise ajal saab esitada küsimusi läbi MS Teams keskkonna chat-i või meiliteel.
Meenutan, et kui praktikumis sai põhiülesannete eest null punkti, siis võib põhiülesandeid lahendada uuesti mõnes teises sama nädala praktikumis. Nuputamisülesandeid saab lahendada niipalju kui jõuate. Punktide kogumise protsessi kirjeldus on SIIN.
Kuigi juhend ütleb, et vaadake SQLi tüüpvigu enne 12nda õppenädala praktikumi, siis võite seda juba praegu teha, sest seal on välja toodud väga palju sagedasi vigu, mida SQL lausetes tehakse ja kuidas neid lauseid õigesti kirjutada.
Tagasisidele andmiseks vajutage palun SIIA lingile.
Koostan tagasiside alusel ka ülevaate, mis ilmub kursuse kodulehele kataloogi Aine korraldus. Arvestan ülevaates tagasisidega, mis on antud hiljemalt neljapäeval 9. aprillil 2020 kell 23:59.
Tänan juba ette vastuste ning vastamisele pühendatud aja eest!
- teisipäeval (7. aprill 2020) kell 16:00,
- kolmapäeval (8. aprillil 2020) kell 14:00,
- neljapäeval (9. aprillil 2020) kell 14:00.
- Jet SQL (see on MS Accessi aluseks oleva andmebaasimootori nimi),
- Microsoft Access SQL reference.
Korraldan teisipäeval 7. aprillil 2020 kell 14:00 (loengu ajal) MS Teams keskkonnas veel ühe konsultatsiooni, kus lahendan läbi portsu kümnenda õppenädala ülesandeid ja vastan küsimustele (vaadake neid ülesandeid SIIT).
Kõik soovijad on oodatud ühinema SELLE lingi kaudu.
Kõik soovijad on oodatud ühinema SELLE lingi kaudu.
Meenutan, et SIIT saab vaadata 2019. aasta loengute lindistusi.
NB! Nüüd on otseviide ülesandele ja vastuse saatmise kohale ka kodulehe pealehel - oluliste kuupäevade nimekirjas.
Tabel on muutuja – selle omadus on, et erinevatel aegadel on sellel erinev väärtus. See on elu tõsiasi, millega peab arvestama.
Kitsendusi lisada/kustutada või veergude nimesid muuta pole lubatud (kui just ülesanne otse selle kohta ei ole). Laused peavad töötama õigesti etteantud kitsenduste ja nimede korral.
Ma jälgisin harjutuskeskkonna kasutamist ja paraku nägin liiga palju seda, kuidas harjutamise teste tehti vaid päev enne eksamit ja suures mahus, et ilmselt niimoodi kõik küsimused ja õiged vastused kiiresti ja korraga kätte saada. Selleks, et õpitu päriselt meelde jääks ning selgeks saaks, peaks õppimine olema järjepidev protsess, mitte ühekordne ponnistus. Tasub vaadata ka muid allikaid kui küsimused/vastused. Seetõttu on harjutamise keskkonnas toimunud muudatus. Endiselt saate teha piiramatu arvu harjutusi ning alati näete, kas vastasite küsimusele õigesti või valesti. Muudatus seisneb selles, et päeva jooksul saate teha maksimaalselt viis ühte liiki harjutamise testi, mille puhul näidatakse ära ka õige vastus. Loomulikult võib harjutamise teste teha päeva jooksul rohkem, kuid siis enam õigeid vastuseid ei näidata.
Kõik õppeaine teooria materjalid on praeguseks SIIA kataloogi välja pandud.
Kordamisküsimuste faili alguses olevas tabelis on muuhulgas kirjas, kui palju küsimusi iga teema kohta tuleb lõpptesti.
Reeglid on järgmised.
- Osavõtu soovi korral palun endiselt SIIN registreerida.
- Avan testi alustamiseks tunni alguses kümneks minutiks.
- Testi alustamiseks tuleb minna https://maurus.ttu.ee/testimine/ ja vajutada lehe keskel olevale nupule. Sisselogimiseks on Mauruse kasutajanimi ja parool. Ainult sealt kaudu tehtud test läheb lisapunktide saamisel arvesse (st hinnatavat testi ei saa teha harjutuskeskkonna kaudu).
- Nädala jooksul saab testi teha ühe korra.
- Testi tuleb teha ise, ilma abimaterjalideta ja ilma kõrvalise abita. Usaldan Teid ja loodan, et Te ei kuritarvita usaldust.
Meenutan, et SIIN saab testiks harjutada. Oma hindelise testi õigeid ja valesid vastuseid näete SIIN peale reedest kõige viimast testi.
Reeglid on järgmised.
- Kõik tunnid toimuvad tunniplaani järgsetel aegadel, ainult et e-õppena.
- Tunni alguses pannakse välja lahendatav ülesanne (kataloogi SQL/Töö praktikumides kõige viimane fail) järgmiste eranditega.
- Reedel 13.03.2020 pannakse ülesanne välja umbes 45 minutit peale tunni algust, sest lahendan tunni esimeses pooles füüsiliselt kohalolijatele ühe SQL ülesande.
- Kaheksandal õppenädalal (kui on ettenähtud vahetest, mis ikkagi toimub kuid kohale tulemata - üle Interneti) pannakse ülesanne välja umbes 25 minutit peale tunni algust.
- Ülesande lahendamiseks on aega tunniplaanijärgse tunni lõpuni+10 minutit.
- Vastuse saatmine käib ainult Mauruse kaudu: Kiirvalik=>Ülesannetele vastamine Seal on vastamiseks avatud ülesanne nimega "X õppenädala SQL ülesanded" (ülesannete nimekirjas kõige viimane).
- Arvestan vaid lahendusi, mis on saadetud selle konkreetse ülesande lahendamiseks mõeldud perioodi jooksul.
- Vastusesse peavad olema kopeeritud SQL laused - andmebaasifaili palun mitte saata.
- Kui ülesande lahenduseks on vaja luua vaateid, siis tuleb vastuses äranäidata nende nimed.
- Hindamine on binaarne - 0 või 1 (nii nagu ka klassis lahendamisel).
- Kui ülesande vastus on õige, siis saab selle eest ühe punkti.
- Kui ülesande vastus ei ole õige, siis saab selle eest null punkti.
- Lugege palun ülesannet väga hoolikalt ja tähelepanelikult, sest erinevalt klassis lahendamisest parandamise võimalust ei ole.
- Saadud punktid saate teada Mauruse kaudu saadetud meili teel ja nädala lõpus uuendan ka lisapunktide aruannet.
- Muus osas kehtivad ikka samad põhimõtted:
- lahendamine on individuaalne,
- kõiki materjale võib kasutada, kuid kõrvalist abi ei ole lubatud kasutada,
- nädala jooksul saab põhiülesandeid punktidele lahendada ühe korra,
- joonealuseid nuputamisülesandeid võib lahendada rohkem kui korra. NB! Nende korral on esimeseks kontrolliks see, et näiteandmebaasis olevate andmete korral annab õige lahendus samasuguse tulemuse nagu on näidatud ülesande failis.
Rõhutan nende lisapunktide sõna "LISA". Need ei ole kohustuslikud ega ei ole eelduseks hinde saamisele, kontrolltööl osalemisele, ega ka hinde "5" saamisele. Nende eesmärk on motiveerida Teid iseseisvalt SQLi uurima ja harjutama. Selleks on väljas materjalid ning viited kataloogis SQL/Iseseisvaks ettevalmistuseks. Materjale tuleb sinna nädalate edenedes veel juurde. Juhin tähelepanu, et lisamaterjalide lehel kataloogis Iseseisev SQLi harjutamine (kasutajanimi: SIS2, parool: SIS2) on väljas üle 200 SQL ülesande ja nende kommenteeritud vastuse, mida saab kasutada iseseisvaks õppimiseks. Mõelge analoogiale: Magaja-Külaline, Magamine-Reserveerimine, Ase-Hotell.
Soovin kõigile tervist! Koos saame sellest kõigest üle!
- Slaidikomplekti SQL‑andmebaaside projekteerimise põhimõisteid teine osa (alates alajaotisest "Süsteemiarenduse üldpõhimõtteid" kuni lõpuni).
- Slaidikomplekt Kontseptuaalne andmemudel.
- Kõik loengutes ja praktikumides iseseisva töö projektist räägitu + iseseisva töö juhendid.
- Vaadake palun eksami kordamisküsimusi teemade 3–5 (SQL), 7 ja 10 kohta.
Testil osalemiseks on kohustuslik registreerida. Registreerimine toimub Mauruse kaudu: Kiirvalik => Teadmiste kontrollile registreerimine. Registreerimisel pole vaja kommentaari välja midagi kirjutada. Kuna klassi peab jääma hingamisruumi, siis on ühele ajale registreerijate arvu ülapiir range. Testil osalemiseks peab olema kaasas isikut tõendav dokument (raamatukogu- krediit- jms kaardid ei sobi ja nendega testi teha ei saa; autojuhiluba sobib).
Test toimub elektrooniliselt, Mauruse testikeskkonnas. Kasutada võib arvutiklassi arvutit või oma arvutit (erinevalt eksamist ja SQL kontrolltööst, mis toimub ainult arvutiklassi arvutites). Küsimustele vastamiseks materjale kasutada ei või. Testis on kümme juhuslikult valitud küsimust, vastamiseks on aega 20 minutit. Küsimused on valikvastustega ning ainult üks vastuse variant on õige. Tulemuse saate teada kohe, kuid vastuste õigsust saab vaadata SIIT peale seda, kui reedel on toimunud viimane test. Nädala jooksul saab testi teha maksimaalselt ühe korra. Kui Te ei soovi testi teha, siis tulge palun tundi 25 minutit peale tunni algust.
Seda testi järgi teha ei saa, kuid kokkuleppel õppejõuga võib selle teha varem. Kui tulete testi tegema seitsmendal õppenädalal, siis on Mauruses testile registreerimise juures spetsiaalne teadmiste kontroll, mille alla see info kirja panna. Kirjutage seal kommentaari välja, millisel ajal soovite seitsmendal õppenädalal testi teha.
SIIN saab selleks testiks harjutada.
28.02.2020 Lisapunktide info on SIIN kahe eraldi aruandena (sama info erinevalt esitatuna). Kui märkate vigu, siis andke palun teada.
SIIT saate vaadata, millistele küsimustele vastasite esimeses vahetestis valesti.
Alates esmaspäevast 2. märtsist 2020 saab SIIN harjutada teiseks lisapunktide testiks (toimub kaheksanda nädala praktikumis) ning samuti saab jätkuvalt teha SQLi iseseisva harjutamise testi.
OP4 Muuda X mitteaktiivseks X
, kuid õige on (teine X on üleliigne):
OP4 Muuda X mitteaktiivseks
- Slaidikomplekti SQL‑andmebaaside projekteerimise põhimõisteid esimene osa (alajaotised "Sissejuhatus" ja "SQL").
- Teise õppenädala praktikumi ülesanne.
- Vaadake palun eksami kordamisküsimusi teemade 3–5 (SQL) kohta.
Testil osalemiseks on kohustuslik registreerida. Registreerimine toimub Mauruse kaudu: Kiirvalik => Teadmiste kontrollile registreerimine. Registreerimisel pole vaja kommentaari välja midagi kirjutada. Kuna klassi peab jääma hingamisruumi, siis on ühele ajale registreerijate arvu ülapiir range. Testil osalemiseks peab olema kaasas isikut tõendav dokument (raamatukogu- krediit- jms kaardid ei sobi ja nendega testi teha ei saa; autojuhiluba sobib).
Test toimub elektrooniliselt, Mauruse testikeskkonnas. Kasutada võib arvutiklassi arvutit või oma arvutit (erinevalt eksamist ja SQL kontrolltööst, mis toimub ainult arvutiklassi arvutites). Küsimustele vastamiseks materjale kasutada ei või. Testis on kümme juhuslikult valitud küsimust, vastamiseks on aega 20 minutit. Küsimused on valikvastustega ning ainult üks vastuse variant on õige. Tulemuse saate teada kohe, kuid vastuste õigsust saab vaadata SIIT peale seda, kui reedel on toimunud viimane test. Nädala jooksul saab testi teha maksimaalselt ühe korra. Kui Te ei soovi testi teha, siis tulge palun tundi 25 minutit peale tunni algust.
Seda testi järgi teha ei saa, kuid kokkuleppel õppejõuga võib selle teha varem. Kui tulete testi tegema neljandal õppenädalal, siis on Mauruses testile registreerimise juures spetsiaalne teadmiste kontroll, mille alla see info kirja panna. Kirjutage seal kommentaari välja, millisel ajal soovite neljandal õppenädalal testi teha.
SIIN saab selleks testiks harjutada.
Suurema privaatsuse huvides on nimekirjas üliõpilase identifikaator. Leiate enda identifikaatori, kui valite pealehelt Minu konto või aine kodulehelt Tudeng => Oma andmed.
Kataloogi jõuab ka valides Kiirvalik => Tulemused Seal juures on pealehel näha, millal toimus kataloogis viimane muudatus.
Palun lugege kindlasti ka lõpuni teise praktikumi ülesanne ning vaadake selle vastust. See ülesanne on juhendmaterjal andmetele kehtivate reeglite jõustamise kohta MS Accessi andmebaasides. Pean selliste reeglite andmebaasi tasemel jõustamist ülioluliseks ning eeldan seda ka kõikidest iseseisva töö projektidest.
- Anzela Amberg (ambanz@mail.ru) Hetke teema: Bussiveoettevõtte peatuste arvestus
- Tomy Kalm (tomy.kalm@gmail.com) Hetke teema: Golfiklubi radade arvestus
06.02.2020 Lisasin töövihikuga tehtavate võimalike teemade hulka: Kaupluseketi/kinoketi/ilusalongide keti/parklaketi/postiettevõtte … lülide funktsionaalne allsüsteem (X=kauplus, ilusalong, kino, parkla, postkontor, …)
20.02.2020 Lisasin töövihikuga tehtavate võimalike teemade hulka:
- Pakiveoga tegeleva ettevõtte pakiautomaatide funktsionaalne allsüsteem (X=pakiautomaat)
- Postiettevõtte kirjade kogumiseks mõeldud postkastide funktsionaalne allsüsteem (X=postkast)