Kodulehed
[379] - Andmebaasid II (ITI0207) (sügis 2020)
pinned Kiirvalik Kõige olulisemate tegevuste kiirvalik
Üldist
Materjalid Materjalide kataloogid
Vaated Erinevad väljavõtted kataloogides olevatest materjalidest. Alternatiivsed juurdepääsuteed materjalidele.
Isiklik Info ainult Sulle - teised kasutajad seda ei näe
Abi Võimalus küsida õppejõult abi (nagu foorum, kus saab küsida küsimusi ja kommenteerida vastuseid)
Mitmesugust
Abi / Kasutajatugi / Õppetöö

Avalikud küsimused ja vastused:

Küsimuste teemade nimekiri

Erki Eessaar:
Millist tarkvara läheb õppeaines vaja? Milline tarkvara tuleks installeerida enda isiklikku tööarvutisse?
Vastus: Iseseisva tööga alustamisel (praktikumis alates viiendast õppenädalast) läheb vaja CASE vahendit (Enterprise Architect või Rational Rose). Selle saamise juhend on "Andmebaasid I" kodulehel. Kui Enterprise Architect on juba installeeritud, siis on vaja uuesti litsents laenutada.

PostgreSQL andmebaasiga töötamiseks võib kasutada tasuta pakutavat programmi pgAdmin. Sobivad nii põlvkonnad 3 kui ka 4. Vaikimisi valik peaks olema pgAdmin 4. Juhin siiski tähelepanu, et hetkel pole põlvkonnas 4 realiseeritud graafilist päringute koostamise liidest (sarnane MS Accessi Query Designerile). See on olemas põlvkonnas 3 ja sellest võib olla abi vaadete alampäringute koostamisel, kui soovitakse mitme tabeli ühendamist nõudev vaate alampäring ilma koodi kirjutamata valmis saada. Soovi korral võib installeerida mõlemad. Kui serveris on PostgreSQL 10 või hilisem, siis pgAdmin 3 abil sisenemisel saab veateateid ja hoiatusi, kuid lõpuks võimaldab tarkvara siiski serveris olevate andmebaasidega töötada.

Oracle andmebaasiga töötamiseks soovitan kasutada Oracle poolt pakutavat programmi Oracle SQL Developer (ülikooli serveriga ühenduse loomisel SID= orcl). Tarkvara on tasuta, kuid selle allalaadimiseks tuleb ennast registreerida.

apex.ttu.ee serveriga SSH ühenduse loomiseks võib kasutada programmi PuTTY või Bitvise SSH Client. Samuti võib mitte-kommerts otstarbel kasutada SSH Secure Shell klienti versiooni 3.2, kuid see on juba üsna vana ja ebaturvaline. Selles lõigus nimetatud programmidest piisab ühest!

apex.ttu.ee serverisse failide ülekandmiseks ja sealt failide allalaadimiseks võib kasutada programmi WinSCP. Tegelikult sisaldavad ka Bitvise ja SSH Secure Shell programmid sellist funktsionaalsust ja siis poleks WinSCPd vajagi.

Lähtekoodiga (sh SQL lausetega) töötamiseks sobib hästi tekstiredaktor SciTe või Notepad++.

Valikuline

PostgreSQL andmebaasisüsteemi kasutava kahekihilise klient-server süsteemi loomiseks läheb vaja PostgreSQL ODBC draivereid. Valige palun kõige viimane versioon. Kui olete juba installeerinud mõne varasema versiooni, siis see tuleb kõigepealt arvutist maha võtta ja siis installeerida draiveri uuem versioon. Milline draiver täpsemalt valida ja kuidas andmeühendust seadistada lugege palun teatele lisatud failist.

Kui Teile meeldib käsureapõhine kasutajaliides ja peate (õigusega) Oracle SQL*Plus'i liiga vanamoodsaks, siis võite enda arvutisse installeerida Oracle SQLcl. See on Oracle SQL*Plus edasiarendus. Kui kasutate enda arvutisse installeeritud versiooni, siis on kasulik teada, kuidas Windowsi command prompt aknasse teksti kleepida.

PHP rakenduste genereerimiseks võib (EI PEA) kasutada SQL Maestro koodigeneraatorit PostgreSQL jaoks või SQL Maestro koodigeneraatorit Oracle jaoks. Soovitan neid neid siiski mitte kasutada (esitasin viited, et teaksite seda tüüpi vahendite olemasolust), sest loodav rakendus peab vastama projektile. Need generaatorid suudavad "toota" lihtsa CRUD rakenduse tabelites andmete haldamiseks, kuid projektis valitud töökohale vastav funktsionaalsus võib olla midagi hoopis muud. Sellisel puhul pole generaatori töö tulemusest kuigivõrd abi.

Kui PostgreSQLiga suhtlemiseks pakutud vahenditest väheks jääb, siis siit leiab veel alternatiive.

 

vaata ka :
ODBC_ITI0207_2020.pdf[168 KB]

Küsimuste teemade nimekiri

Kõik teema "Õppetöö" küsimused

Vastatud küsimused