Oleks hea, kui õppeaines saab kasutada õppeaine materjalide alusel treenitud juturobotit, mis põhineb mõnel suurel keelemudelil. Kasutaja esitab küsimuse ja materjalide põhjal treenitud tarkvara annab vastuse. Selline robot aga vajab treenimiseks teksti, palju teksti. Sellel teemal on juba kaitstud ka lõputöid (see ja see). Sellise roboti ülespanek ja ülalhoid nõuab üksjagu pingutust. Samas areneb valdkond nii kiiresti, et on tekkinud pilveteenused, mis sisuliselt võimaldavad saavutada sama asja.
Soovitan kindlasti proovida Google NotebookLM veebikeskkonda, mis on märkmete tegemise keskkond, mida toetab Google'i tehisintellekt. Keskkonda saab üles laadida õppematerjale ja nendega kasulikke asju teha.
Erinevate ülesannete jaoks saab teha ja salvestada eraldi märkmikud.
Kui laadite märkmikku üles oma aineprojekti pdf faili ning projekti kontrollimiseks väljapakutud viiba (tekstifaili) ning ütlete vestluses "Kontrolli dokumenti prompti alusel", siis saate kontrolli tulemuse, millel on juures viited:
kohale dokumendis, kus on väidetavalt viga,
reegli sõnastusele, mille alusel see viga tuvastati
Kui viite peale klõpsate, siis võetakse kohe vastav koht sisenddokumentides lahti. Nii peaks olema kiirem ja mugavam üle vaadata, kus on tegelikud vead ja kus on viga vaid keelemudeli ettekujutuse vili. Kontrolli tulemused saab salvestada märkmetesse, et neid ka edaspidi vaadata. Väidetavalt hallutsioneerib (mõtleb välja asju, mis pole tõsi) NotebookLM vähem võrreldes sellega kui küsida sama asja otse Gemini käest. Teisalt on sellel vahendil selle võrra ka vähem loovust. Seega, kui tahate võimalikult täpseid vastuseid olemasolevate materjalide pealt, siis kasutage NotebookLM-i ning kui tahate loomingulisemaid tulemusi, siis küsige otse keelemudelilt (nt Gemini).
NB! NotebookLM kasutamise puuduseks on, et see ei oska lugeda pdf failis olevaid jooniseid, mida jällegi Gemini läbi AI stuudio oskab. Seega ei saa NotebookLM kontrollida koondviiba reegleid skeemide kohta. See näitab, et parima tulemuse jaoks tuleks kasutada erinevate programmide kombinatsiooni.
NB! Kasutades projekti kontrollimiseks Gemini AI stuudiot määrake temperatuuriks 0,2. See on midagi, mida NotebookLM keskkonnas ei saa teha.
Üleslaaditud materjalide alusel saab lasta genereerida helilisi kokkuvõtteid - ka eesti keeles. Kokkuvõte on esitatud dialoogi vormis ja küllaltki kaasahaaraval viisil. Siin on katsetusena genereeritud ülevaade töövihiku sammudest 2-7 (põhiobjektide, tegutsejate, allsüsteemide leidmine), sammust 14 (kontseptuaalse andmemudeli koostamine) ja kontseptuaalsest andmemudelist. Need on tõstetud Sharepoint keskkonda, sest (vähemalt tasuta versioonis) saab märkmikus olla ainult kuni üks heliülevaade.
Kui valida "Loo", siis genereeritakse kokkuvõte kõigi märkmikus olevate materjalide põhjal.
Kui valida "Kohandamine", siis saab esitada täpsema küsimuse (näiteks viidata mõne dokumendi konkreetsetele alajaotustele), mille alusel kokkuvõte genereerida.
Tasuta versioonis saab päeva jooksul genereerida piiratud arvu (vastuse kirjutamise ajal kolm) kokkuvõtteid.
Materjalideks saavad olla ka veebilehed või Youtube'i videod.
Üleslaetud materjalide kohta saab esitada küsimusi ja tekitada niimoodi nagu oma kohandatud keelemudeli.
Kõik materjalide põhjal keelemudeli poolt antud vastused saab märkmetena salvestada.
Lisatud materjalidest saab genereerida (vaata lisatud faili):
kokkuvõtte,
õppematerjali,
korduma kippuvad küsimused,
mõttekaardi (vaata lisatud faili),
ajaskaala.
Kasutage linki https://maurus.ttu.ee/kysimused_markdown.php?aine=388, et lisada märkmikku kõik selle õppeaine avalikud küsimused. Seal on need esitatud markdown formaadis, mis on TI vahenditele kasutamiseks meelepärane formaat.
Võtke mistahes selle (või mõne muu õppeaine) õppematerjal ja proovige järgi!
SEE on vaid üks video paljudest, kus selle vahendi võimalusi tutvustatakse. Proovige katsetusena sellest endale kokkuvõte genereerida. Proovisin ise järgi - teeb eestikeelse kokkuvõtte, mis on vürtsitatud ingliskeelsete tsitaatidega.
Oluline hoiatus sellest videost/kokkuvõttest: "Google on tuntud oma teenuste katkestamise poolest. Seepärast soovitatakse kasutajatel mitte salvestada kogu olulist teavet ainult NotebookLM-i, vaid see ka alla laadida ja mujale salvestada."