[388] - Andmebaasid I (ITI0206) (kevad 2025) |
|
Üldist / Operatiivinfo
![]() Erki Eessaar: Google Gemini 2.5 Pro26.03.2025 Generatiivsete tehisintellektide maailmast tuleb peaaegu iga päev uudiseid. Just äsja tuli välja uus tehisintellekti versioon, mis minu arvates võiks leida tõsist kasutust aineprojekti tegemisel (kuni see tasuta kättesaadav on) - nii projekti kontrollimiseks kui ka tehiste genereerimisel. Google tegi avalikkusele tasuta kättesaadavaks Google Gemini 2.5 Pro (video). Sisendiks olev tokenite e sõnade arv on kuni 1 miljon - sobiv projekti kontrollimiseks. Katsetasin seda kõigepealt SQL koodi kontrollimiseks vigade suhtes (vt see teade) ja see leidis üles KÕIK vead. Eelnevalt leidis DeepSeek R1 üles 86% vigade tüüpidest. Seejärel katsetasin seda õppaine aineprojekti mahus rakenduse genereerimiseks ning ühe prompti ja ilma igasuguste parandusteta oli tulemus selline: Kasutajanimi: tiina.maasikas@gmail.com
SIIT saab alla laadida nii lähtekoodi kui ka selle genereerimiseks esitatud küsimused. Ainus parandus koodis oli andmebaasi kasutaja kasutajanime ning parooli muutmine. ![]() Erki Eessaar: Teine vabatahtlik vahetest 12.03.2025
![]() Erki Eessaar: Kursuse alguse küsitluse tulemused (2)22.02.2025 Vastused kahele tagasisides püstitatud küsimusele. Mure: "Mu ootus on, et kursuse ja selle juurde kuuluvate materjalide ja korraldusliku informatsiooni kohta on saadavalt kergestileitavad ja üheseltmõistetavad ressursid. Mõnevõrra on kasutajakogemus juba praeguseks paaril korral eri ressurssidega tutvudes tekitanud pettumust: on liialt palju navigeerimist eri lehtede ja linkide vahel, on väga raske saada selget ülevaadet. Kõik kõige olulisem info peaks olema ühes kohas kättesaadav." Vastus: Palun vaadake https://maurus.ttu.ee/vaata_kohustuslikud.php?aine=388 + jälgige Mauruselt tulevaid e-kirju. Mitte midagi muud ei pea vaatama. Mure: "Mu ootus on, et ka Mac OS-iga saan suurema vaevata teha kaasa kõik kurseks vajalikud tegevused. Kui see ei ole võimalik, siis ma oleksin oodanud sellekohast infot mikrokraadi ja kursuse infos selgelt välja tooduna." Vastus: Kõike ju saab teha. Sissejuhatav ülesanne, SQL õppimine, teooria testid - kõik on veebipõhised või saab teha veebipõhiselt. Andmebaasi ja andmebaasirakenduse saab teha ülikooli serveris. CASE vahendit saab kasutada üle võrgu arvutiklassi arvutisse sisse logides või praktikumis kohal käies. Kodulehel (Moodle) on alajaotuses Tarkvara esimese asjana vastus küsimusele: "Kuidas ma saan teha kursuse tegevusi, kui mul ei ole Windows arvutit?" ![]() Erki Eessaar: Praktikumi ärajäämine17.03.2025 Neljapäeval 27.03.2025 kell 12:00 ruumis ICT-403 toimuma pidanud praktikum jääb ära. Põhjus on selles, et osalen sellel päeva kaitsmiskomisjoni liikmena informaatika bakalaureusetööde vaheesituste ülevaatamisel. Kõik, kes neljapäeviti tunnis käivad, peaksid tunniplaanist vaatama, kas neile sobib mõni teine selle nädala "Andmebaasid I" praktikumi aeg. Kui ei sobi, siis aktiivsuspunkti saamiseks saab esitada nädala lõpus projektiga tehtud töö lühiülevaate. Ma palun tekkinud ebamugavuste eest vabandust. Erki Eessaar: Kuuenda nädala praktikum12.03.2025 Kui Te kuuendal nädalal praktikumis ei osalenud, siis vaadake palun neid kahte videot Sharepointis:
Katsetasin heade tulemustega Alibaba Qwen mudelit. Kui Grok 3 läheb tasuliseks või tasuta kasutuse limiit saab ajutiselt täis, siis soovitan seda. Seal on erinevaid mudeleid - Qwen2.5 Turbo andis Grok 3-le lähedasi tulemusi ning selle sisend saab olla üks miljon märki. Julgustan katsetama erinevaid mudeleid. Palun kõigil üle lugeda õppeaine poliitika TI vahendite kasutamise kohta (kus ja milleks võib kasutada ning kus ei või kasutada). Lõpetuseks mõtteaineks provokatiivne video ühe võimaliku tuleviku kohta ja tasakaalukam video selle kohta, kuidas muutustega toime tulla. Oluline on osata kasutada erinevaid generatiivse tehisintellekti (TI) vahendeid. Kutsun Teid üles antud õppeaine aineprojekti tegemisel TI-d erinevatel viisidel kasutama ja katsetama. Erki Eessaar: Kulutatud aja aruanne03.03.2025 Kui on veel kedagi, kes tahtis esitada kulutatud aja aruande, siis ootan kuni teisipäeva 04.03.2025 õhtuni, enne, kui ülesande uutele vastajatele sulgen. Erki Eessaar: Vahetestid Erki Eessaar: Näiteprojektide andmebaasirakendused02.03.2025 Projekti osana tuleb luua nii andmebaas kui ka seda kasutav andmebaasirakendus (ühe töökoha kohta). Katsetasin suurte keelemudelitega (põhiliselt xAI Grok 3, mida hetkel loetakse programmeerimise osas üheks kõige paremaks ja mida saab tasuta kasutada), et luua näiteprojektidele näiterakendused kasutades ainult PHP-d ja CSSi. Kirjutan sellest SIIN. Viited rakendustele ja nende loomiseks kasutatud promptid e viibad on kirjutise alaosas. Kirjutise alguses jagan oma tähelepanekuid. Olgu see julgustuseks kõigile kursuse õppijatele, et näiteks PostgreSQL andmebaasirakenduse saab valmis ka vähese programmeerimisoskusega ning seejuures kuluvad marjaks ära projekti dokumendis loodud tehised. Erki Eessaar: Jooksvad tulemused22.02.2025 Kui valite Moodle kodulehel alajaotuses Hinneteleht (tulemused), siis jõuate jooksvate tulemusteni. Samuti näete neid tulemusi nädala kaupa materjalide lehe alguses (Tulemused (seisuga ...)) või kui valite vanalt kodulehelt Kiirvalik => Hinneteleht (kiirvaliku menüüs on näha, millal toimus kataloogis viimane muudatus). Erki Eessaar: Kursuse alguse küsitluse tulemused22.02.2025 Võibolla on huvitav teada, milline on kaasõppurite taust. Semestri alguse küsitlusele vastas 100 üliõpilast. SQL oskuse hinnangu (0 ei oska üldse; 10 oskan suurepäraselt) mediaan oli 2 ja aritmeetiline keskmine 2.3. Kõige sagedamini antud vastus oli 2 (24 vastajat). Sellele järgnesid 1 (19 vastajat), 0 (18 vastajat) ning 3 (14 vastajat). Hinnangut 9 ja 10 ei andnud keegi.
Kõige populaarsemad andmebaasisüsteemide paarid ühes ja samas vastuses olid:
Keegi ei olnud kasutanud IBM DB2 ja 2025. aasta alguse seisuga kõige populaarsemat graafiandmete andmebaasisüsteemi Neo4j. Rääkides veel NoSQL andmebaasisüsteemidest, siis 2025. aasta alguse seisuga kõige populaarsemat dokumendipõhist andmebaasisüsteemi (MongoDB) ja võti-väärtus paaride andmebaasisüsteemi (Redis) olid mõned kasutanud. Seitsmes vastuses mainiti ka muid andmete kasutamise viise. Mainiti, et rakenduste arendamisel on nad kasutanud abstraktsioonikihti, mis kasutaja eest andmebaasi ära peidab. Sellega seoses mainiti graphql päringukeelt. Andmebaaside arendamisega on varasem kokkupuude eeskätt veebirakenduste arendamise aine kaudu ning kokkupuude on pigem põgus või puudub üldse. Põhiliseks ootuseks on saada teadmisi ning oskuseid SQLi ning andmebaaside loomise kohta. Kes tahab lugeda sellest, kuidas kasutasin PostgreSQLi vastuste analüüsimiseks, see saab selle kohta lugeda SIIT. Seal on palju SQL lausete näiteid. Fail Kysitlus_k2025.csv on apex2 serveris kataloogis tmp ning igaüks, kellel on serverile juurdepääs, saab neid lauseid ka ise seal katsetada või siis veel lauseid välja mõelda ja kohe järgi proovida. Seejärel andsin tekstilised vastused ette Microsoft Copilotile (ülikoolis saab tasuta kasutada), et see teeks nendest lühikokkuvõtted. See oli tulemus: Need on 100 inimese vastused küsimusele: "Milline on Teie varasem kokkupuude andmebaaside loomisega?" Palun tee sellest lühikokkuvõte:
Need on 100 inimese vastused küsimusele: "Millised on Teie ootused "Andmebaasid I" õppeaine suhtes?" Palun tee sellest lühikokkuvõte:
Erki Eessaar: Praktikumi ruumi muutus kolmapäeviti kell 14:00-15:30 (rühm IABB41)20.02.2025 Seoses IT-majas teisel korrusel toimuvate ehitustöödega kolitakse kevadsemestril ruumides ICT-121 ja ICT-122 toimuvad tunnid mujale. Seoses sellega toimub alates kolmapäevast 26. veebruarist 2025 kell 14:00-15:30 praktikum ruumis ICT-404 (senise ruumi ICT-121 asemel). Erki Eessaar: Esimene vabatahtlik teooria test19.02.2025
Erki Eessaar: EA 12 macOS'ile kasutades Wine ühilduvuskihti18.02.2025 Üks Teie kaaslane pani kokku juhendi, kuidas installeerida Enterprise Architect (EA) 12 arvutisse, kus on macOS, kasutades ühilduvuskihti Wine. Ta oli lahkelt nõus seda jagama. Juhend on SIIN. Ehk on kellelgi sellest abi. Erki Eessaar: Projekti tegemiseks kaaslase otsing11.02.2025 Järgnevat üliõpilased otsivad projekti tegemiseks rühmakaaslaseid. Huvi korral võtke palun nendega otse ühendust.
Erki Eessaar: FortiClient VPN töölesaamise probleemid06.02.2025 Kui Teil FortiClient VPN varem töötas, kuid enam ei tööta, siis võib olla põhjus järgnevas. 2025. aasta jaanuari lõpus läks ülikooli FortiVPN-i lahendus üle MFA (mitmetasemeline) autentimisele ja seda ei saa enam kasutada ainult parooliga. Selleks kasutatakse Microsoft-i EntraID poolt pakutavaid võimalusi (Office365 ja UNI-ID). MFA-le üleminekuks tuleb arvutis olev forticlient ringi seadistada. Juhend selle jaoks asub siin Kaugühendus FortiClient VPN / Remote connection with FortiClient VPN - IT info - Confluence. Teiste operatsioonisüsteemide puhul võiks kliendi uuendada vajadusel viimasele versioonile. Kellel on FortiClient VPN töölesaamisega probleeme Linuxi alt, see leiab äkki siit õpetust ja pikem arutelu on siin. Tuleb arvestada, et iga distro ja release käib erinevalt.
|