Täna on teisipäev 01.07.2025.
Teated ja oluline info

Aine uus kodulehekülg koos aktuaalse informatsiooniga asub https://maurus.ttu.ee/384







Mainin, et juurdepääs materjalidele säilib ka peale semestri lõppu ja ka isegi siis, kui Mauruse pealehel pole enam otseviidet lehele 382 - tuleb vaid minna otse kodulehele https://maurus.ttu.ee/382 Juurdepääs videotele säilib samuti kõigile kuni saate kasutada Uni-ID-d. Näiteks äkki tahab keegi veel kunagi vaadata SQL näiteülesannete lahendamist.
Kasutan juhust ja teen veidi reklaami õppeainele "Andmebaasid II" (ITI0207), mis on paljude "Andmebaasid I" õppeainet õppinute õppekavas valikaine. Informaatikutel on see nii bakalaureuse- kui magistriõppe kavas ja äriinfotehnoloogidel magistriõppe kavas. Loenguid on jälle plaanis lindistada (2021. aasta lindistus) ning praktikumides võib käia endale sobival ajal.
Andmebaasirakenduste programmeerijad peavad andmebaase hästi tundma (proovin SIIN seda põhjendada). Õppeained "Andmebaasid I" ja "Andmebaasid II" moodustavad loogilise terviku. Õppeaine "Andmebaasid II" teemadeks on serveri SQL-andmebaasi programmeerimine, andmebaasisüsteemide hingeelu, andmekäitluse operatsioonide töökiiruse parandamine, andmete turvalisus, transaktsioonide haldus, SQL andmekäitluskeele lausete töötlemine ning erinevat tüüpi andmebaasid (NoSQL andmekogumid, objektorienteeritud ja objekt-relatsioonilised andmebaasid, hajusad andmebaasid, andmeaidad ja andmevakad). Siin kirjeldatakse teemasid mõistekaartide abil.
Praktilise poole pealt jätkub "Andmebaasid I" projekti tegemine võimsamate vahenditega, milleks on andmebaasisüsteemid PostgreSQL või Oracle (need kuuluvad kõige populaarsemate ja võimekamate SQL-andmebaasisüsteemide hulka) ning vabalt valitud rakenduse tegemise vahend. Rakenduse tegemise vahend võib muuhulgas olla Oracle andmebaasi põhjal veebirakenduste loomiseks mõeldud Oracle APEX ning meie oma ülikooli tublide üliõpilaste poolt loodud analoogiline vahend PostgreSQL jaoks - pgApex (viide lõputööle, millega anti arenduse avapauk). Kuid võimalusi on ka teisi, kuni selleni välja, et ka kevadel tehtud MS Accessi rakendus on võimalik teisendada PostgreSQL andmebaasi töölauarakenduseks.
Kui "Andmebaasid I" on jäänud pooleli või pole seda õpitud, siis projekti tegemiseks saab valida (kasutajanimi: SIS2 parool: SIS2) ühe etteantud "Andmebaasid I" projekti (valikus on kolm projekti). Seda valikut võivad kasutada ka kõik "Andmebaasid I" läbinud, kes ei taha oma kevadise projektiga jätkata. Kui töö juurest, hobikorras või lõputöö plaanidega seoses on vaja luua andmebaas+andmebaasirakendus, siis saab aineprojekti teemaks valida ka selle. Siis tuleb semestri alguses kiiresti teha tükeldus allsüsteemideks, kontseptuaalne andmemudel ja kasutusjuhtude diagramm, et aineprojekti tegemiseks oleks piisav sisend.
Praktikumides projekti tegemine annab lisapunkte, semestri sees saab koguda vahetestidega lisapunkte eksamile ning aine lõpetab kokkuvõtlik test. Testideks saab juba tuttava harjutuskeskkonna kaudu harjutada. Realiseeritavast andmebaasist vigade otsimiseks ja väljaajamiseks kasutatakse automatiseeritud vahendit, mida iga projekti tegija saab piiramatult kasutada. Projekti hindamisel on kasutusel (kasutajanimi: SIS2 parool: SIS2) hindamismudel, mis annab kõigile projekti tegijatele algusest peale detailset infot selle kohta, mida hinnatakse ning milliste vigade eest kui palju punkte kaotsi läheb. Tänu automatiseeritud kontrollidele on paljud vead võimalik varakult üles leida ja ära parandada ning projekti tulemused on tänu sellele tavaliselt väga head.
Kellel huvi, võib vaadata õppeaine "Andmebaasid II" kodulehe 2021. aasta sügise versiooni:
https://maurus.ttu.ee/381
kasutajanimi: SIS2
parool: SIS2
Need on kitsendused, mida oleks olnud vaja jõustada töövihiku järgi tehtud projekti põhjal. Isikukoodile ja riigi koodile seatud kitsendustes oli näiteprojektis semestri jooksul vigu, mis nüüd on parandatud.
Info selle kohta kuidas jõustada MS Accessis kitsendus, et
Välja on kuulutatud järeltöö, mis toimub 6. juuni 2022 kell 11:00. Järeltööle saab registreerida SIIN. Registreerimine lõpeb 6. juuni 2022 kell 09:00.
See on selle semestri kõige viimane võimalus SQL kontrolltööd teha.
Reeglid.
- Osaleda võivad kõik soovijad. Kõigil järeltööl osalejatel läheb lõpphinde arvutamisel arvesse järeltöö hinne, sõltumata sellest, kas see on parem või halvem kui eelmise töö hinne. NB! Nagu ka põhitööl kehtib reegel, et kui registreerite ja saadan ülesande, kuid Te ei esita vastust, siis on hinne 0.
- Mingeid abimaterjale (kaasa arvatud A4 mahus leht) pole lubatud kasutada.
- Lisapunktid enam arvesse ei lähe (see kehtib ka nendele, kes teevad tööd esmakordselt).
- Osavõtuks on registreerimine kohustuslik. Registreerimine lõpeb kaks tundi enne kontrolltöö algust.
- MS Teamsis kohtumist ja seal kaamera sisselülitamist ei toimu. Kellel on kontrolltöö ajal küsimusi peab küsima läbi Teamsi privaatse tekstivestluse.
Muus osas kehtivad samad reeglid kui SQL kontrolltööd esimest korda tehes.
Kuna sellel nädalal oli lõputööde esitamise tähtaeg, siis kahjuks ei jõudnud ma kontrolltöö vastuseid varem üle vaadata. Palun vabandust viivituse eest!
Välja on kuulutatud järeltöö, mis toimub 26. mail 2022 kell 11:00. Järeltööle saab registreerida SIIN. Registreerimine lõpeb 26. mail 2022 kell 09:00.
Reeglid.
- Osaleda võivad kõik soovijad. Kõigil järeltööl osalejatel läheb lõpphinde arvutamisel arvesse järeltöö hinne, sõltumata sellest, kas see on parem või halvem kui eelmise töö hinne. NB! Nagu ka põhitööl kehtib reegel, et kui registreerite ja saadan ülesande, kuid Te ei esita vastust, siis on hinne 0.
- Mingeid abimaterjale (kaasa arvatud A4 mahus leht) pole lubatud kasutada.
- Lisapunktid enam arvesse ei lähe (see kehtib ka nendele, kes teevad tööd esmakordselt).
- Osavõtuks on registreerimine kohustuslik. Registreerimine lõpeb kaks tundi enne kontrolltöö algust.
Muus osas kehtivad samad reeglid kui SQL kontrolltööd esimest korda tehes.
Mis puudutab SQL tööd, siis kuna olen ametis lõputöödele viimase lihvi andmise juhendamisega, siis jõuan järeltööd üle vaadata hiljemalt reede õhtuks (20.05.2022). Kui soovite tulla 18. mai või 19. mai eksamile ja vajate seetõttu varasemat ülevaatamist, siis andke palun teada.
Panen aegu välja jooksvalt, nädalate kaupa. Eksamisessiooni esimeseks nädalaks on hetkel väljas ajad ainult esmaspäevaks 16. maiks. Panen ka selleks nädalaks kindlasti aegu juurde, kuid teen seda 16. mai jooksul.
Seoses ülikooli raamatupoe sulgemisega jäi osa eksemplare müümata ja selle asemel, et need utiliseerimisele saata, saan need tasuta laiali jagada. Kui keegi on sellise füüsilise raamatu eksemplari saamisest huvitatud, siis registreeruge palun SIIN. Valida on kahe kättesaamise aja vahel, mis on 11. mail 2022 ja 12. mail 2022 minu praktikumide ajal. Registreeruge palun ajale, millal soovite raamatu kätte saada.
Registreerimisel võib kommentaari välja tühjaks jätta.
Kui keegi soovib raamatut hiljem, siis saatke mulle palun kiri ja lepime kokku aja, millal saan selle üle anda.
Välja on kuulutatud järeltöö, mis toimub 13. mail 2022 kell 10:00. Järeltööle saab registreerida SIIN ning korralduse kohta lugege palun SIIT. Kui soovite osaleda, siis on registreerimine kohustuslik. Registreerimine lõpeb 12. mail 2022 kell 22:00.
22. aprillil 2022 toimunud kontrolltöö tulemuse panen välja hiljemalt 1. mail 2022.
- Eksami tegemiseks me kokku ei kogune - eksam toimub üle Interneti.
- Registreerumine toimub ÕISis.
- Mitte mingeid abimaterjale või kellegi abi kasutada ei tohi. Võib kasutada Google Translate'i ja Eesti-Vene-Eesti sõnastikku.
- Eksami ajal peab olema kohal selleks otstarbeks loodud MS Teams kohtumisel ja veebikaamera peab olema sisselülitatud.
- Eksamit saab teha alles siis, kui eksamieeldused on täidetud (registreeruda võib varem, kuid kui enne eksami algust selgub, et eeldused pole täidetud, siis ma kustutan registreerimise).
- SIIN saab eksamiks harjutada.
- SIIN toimub eksami enese tegemine.
On kuidas on, nüüdseks on nii, et Chrome puhul tingib video lingile klõpsamine selle allalaadimise ja siis saab videot vaadata. Firefoxi kasutamisel näidatakse videot otse veebilehitsejas.
Samuti saab nüüd SIIN uuesti teha seda enda jaoks harjutamiseks, ilma, et tulemus kuhugi kirja läheks.
Lugege palun ka SEDA faili, kus tuuakse välja tüüpilised vead, mida tehakse (kontrolltöös, aga mitte ainult) SQL lausete kirjutamisel ja kuidas oleks õige teha. Kes tahtis kokkuvõtliku materjali SQL lausete vigade kohta, siis see on see olemas. Kelle arvates seda on liiga palju, siis mahukas ja võimalusterohkes keeles, milles on ka palju puuduseid, ongi palju võimalusi eksida. See on elu.
Kui saite kontrolltöö tänu lisapunktidele automaatselt hindeks 5, siis ärge kontrolltööle registreeruge!
Test toimub üle Interneti. Reeglid on järgmised.
- Kõik kontrolltöö tegijad peavad olema MS Teamsis tunniga liikunud.
- Kõigil testi tegijatel peab tegemise ajaks olema veebikaamera sisse lülitatud ja peab nägema, kuidas kontrolltööd teete (ekraani pole vaja jagada).
12nda õppenädala harjutustundides saab veel ülesandeid lahendada. Põhiülesandeid on ikka 3 (igaüks üks punkt). Nuputamisülesandeid võib lahendada nii palju kui jaksu on ja lahendada neid ka erinevate praktikumide ajal.
Kui Te ei saa kontrolltöö hindeks automaatselt 5, siis lähevad kogutud lisapunktid arvesse 13nda õppenädala SQL kontrolltöö põhitööl ja 16nda õppenädala järeltööl.Kõik üle lävendi olevad SQL lisapunktid lähevad eksami lisapunktideks. Seega, kui Teil on näiteks 24 SQL lisapunkti, siis saate eksamile 4 lisapunkti.
Rõhutan paari põhipunkti.
- Kogu projektide ülevaatamine toimub MS Teamsis.
- Alates 12ndast õppenädalast kuni projektide vaatamise perioodi lõpuni (7. juuni 2022) toimub registreerimine projekti näitamiseks (olgu siis pooliku projekti kohta tagasiside saamiseks või lõpptulemuse esitamiseks) ainult Mauruses.
- Selleks, et kohtumine läheks kiiremini, laadige palun enne kohtumise algust iseseisva töö failide saatmise ülesande vastusena üles failid, mida tahate näidata. Sinna võib laadida ka pooleliolevat tööd. Siis saan kohe kohtumise algul failid sealt alla laadida ja enda arvutis avada.
- Korraga võib projekti kohta olla maksimaalselt üks ettenäitamisele registreerimine. Kui neid on rohkem, siis kustutan need ja jätan alles vaid kõige varasema.
Lisasin neljapäevaks 14.04.2022 kell 12:00 täiendava ühekordse praktikumi aja. See toimub nagu ikka Teamsis.
Palun eksituse pärast vabandust!
Ühtlasi annan teada, et millagi peale testimisperioodi lõppu näeb SIIT ka õigeid vastuseid enda valesti vastatud küsimustele. Kui need avalikuks teen, siis saadan selle kohta eraldi kirja.
SIIN on link Teamsi kohtumise lindistusele, kus lõin töövihiku põhjal hotelli infosüsteemi tubade funktsionaalse allsüsteemi juhataja töökoha andmebaasirakenduse MS Accessis. Valminud andmebaasirakendus on SIIN.
Rakenduse tegemise vahendi valik on vaba (peab saama tulemust demonstreerida). SIIN on näitena PostgreSQL andmebaasile loodud juhataja töökoha veebirakendus
kasutajanimi (pole tõstutundlik): lucile.burgess@frolix.net
parool: laborum
Lisapunktid arvutatakse tehtud testide tulemuste aritmeetilise keskmise põhjal. Tulemuse saamiseks tuleb minimaalselt teha 20 testi. Võib ka teha rohkem. Maksimaalselt võib niimoodi juurde saada kuni 6 SQLi lisapunkti. Arvesse lähevad vaid vastused, mis on antud nimetatud perioodil nimetatud lehe kaudu tehtud testidele (st varasemad harjutamise testid arvesse ei lähe). Meenutan, et 11. nädala lõpus (9. aprillil 2022) määran kindlaks SQL kontrolltöö lävendi, mille ületamisel saate automaatselt kontrolltöö tulemuse 5. Lävendit ületavad punktid lähevad arvesse lõpptestis.
Testis on küsimused SQLi kohta, millest paljud on praktilise kallakuga. Testideks valmistumiseks võite soovi korral vaadata kordamisküsimusi teemadele 3-5 ja teema 3, teema 4 ja teema 5 slaide.
Nende testide tegemine on vabatahtlik ja annab lisapunkte.
Tagasisidele andmiseks vajutage palun SIIA lingile.
Koostan tagasiside alusel ka ülevaate, mis ilmub kursuse kodulehele kataloogi Aine korraldus. Arvestan ülevaates tagasisidega, mis on antud hiljemalt reedel 1. aprillil 2022 kell 23:59.
Tänan juba ette vastuste ning vastamisele pühendatud aja eest!
Kellel huvi, see saab vaadata SIIT lindistust, kuidas lahendasin läbi SQL kontrolltöö näiteülesande "Tudeng 2" (sisselogimiseks @ttu.ee meiliaadress ja Uni-ID parool). Ülesannete teksti ja lahendamise käigus koostatud laused leiab SIIT.
Alates 21. märtsist 2022 saab SIIN juba harjutada eksamiks (lõpptestiks). Meenutan, et sealsamas saab ka teha SQLi iseseisva harjutamise testi. Muide, need küsimused, mida näeb SQLi iseseisva harjutamise testis, valitakse samuti nende küsimuste hulgast, mis võivad tulla ka lõpptesti.
SIIN saate vaadata oma vahetestide õigeid/valesid vastuseid.
Sellest tulenevalt annan teada, et alates 23. märtsis 2022 saab järgmistes nädala praktikumides osaleda ka füüsiliselt klassi kohale tulles.
- Kolmapäeviti kell 12:00-13:30 ruumis ICT-402
- Kolmapäeviti kell 14:00-15:30 ruumis ICT-402
- Neljapäeviti kell 14:15-15:45 ruumis ICT-404
Arvestades sellega, et semester algas siin aines veebipõhise õppega ja on üliõpilasi, kes ei saaksi klassi kohale tulla, siis teen ettepaneku, et kui keegi pole vastu, teha ka kõik allesjäänud teadmiste kontrollid siin aines (SQL kontrolltööd, SQL kontrolltöö järeltööd ja eksamid) veebipõhiselt, ilma klassi füüsiliselt kohale tulemata. Kui kellelgi on vastuväiteid, siis andke palun teada.
- Slaidikomplekti SQL‑andmebaaside projekteerimise põhimõisteid teine osa (alates alajaotisest "Süsteemiarenduse üldpõhimõtteid" kuni lõpuni).
- Slaidikomplekt Kontseptuaalne andmemudel.
- Kõik loengutes ja praktikumides iseseisva töö projektist räägitu + iseseisva töö juhendid.
Testil osalemiseks on kohustuslik registreerida. Registreerimine toimub Mauruse kaudu: Kiirvalik => Üritused. Registreerimisel pole vaja kommentaari välja midagi kirjutada.
Test toimub üle Interneti. Reeglid on järgmised.
- Kõik testi tegijad peavad olema MS Teamsis tunniga liikunud.
- Kõigil testi tegijatel peab tegemise ajaks olema veebikaamera sisse lülitatud ja peab nägema, kuidas testi teete (ekraani pole vaja jagada).
Test toimub elektrooniliselt, Mauruse testikeskkonnas. Küsimustele vastamiseks materjale ning kõrvalist abi kasutada ei tohi. Lubatud on kasutada Google Translate ja eesti-vene-eesti sõnastikku. Testis on kümme juhuslikult valitud küsimust, vastamiseks on aega 20 minutit. Küsimused on valikvastustega ning ainult üks vastuse variant on õige. Tulemuse saate teada kohe, kuid vastuste õigsust saab vaadata SIIT peale seda, kui reedel on toimunud viimane test. Nädala jooksul saab testi teha maksimaalselt ühe korra. Kui Te ei soovi testi teha, siis ühinege palun tunniga 25 minutit peale tunni algust.
Seda testi järgi teha ei saa.
SIIN saab selleks testiks harjutada.
Siin kirjeldatakse üldist SQLi harjutamise ja lisapunktide kogumise protsessi. Mõned tehnilised täpsustused lisapunkti ülesannete vastuste esitamise kohta.
- Kontrolltööl saab punkte ka osaliselt õigete vastuste eest. Lisapunkti ülesannete hindamine seevastu on binaarne - kui kõik on õige, siis 1 punkt, muidu 0 punkti.
- SQLis on ühe ülesande lahendamiseks (peaaegu) alati võimalik mitu erinevat lahendust. Kui ülesandes pole nõutud lahendusviis ette antud, siis võite lahendusviisi ise valida.
- Ootan lausetelt vähemalt minimaalsel tasemel loetavust - erinevad klauslid erinevatel ridadel; võtmesõnad suurtähtedega; nimed ei ole läbivalt suurtähtedega.
- Ülesannete lahendamise ajal tuleb olla Teamsi tunnis kohal.
- Enamiku tagasisidest annan mikrofoni kasutades - olge kogu aeg kuuldel.
- Põhiülesandeid ei pea lahendama tekstis esitatud järjekorras.
- Esitage ülesanded vaatamiseks ükshaaval - nii kuidas valmis saate.
- Vastused tuleb esitada kasutades MS Teamsi privaatset vestlust (chat), mitte tunni vestlust kasutades.
- Vastuste esitamine käib ainult Teamsi kaudu (st mitte meiliteel vms).
- Mugavama ülevaatamise huvides:
- palun kasutage lausetes reavahetusi (iga klausel eraldi real, iga alamtingimus eraldi real),
- palun ärge kasutage lausetes treppimist.
- Tunni põhiülesannete vastuste esitamisel tuleb vestlusesse kopeerida SQL laused, mitte andmebaasi fail.
- Virtuaalselt töölaualt teksti oma arvutisse kopeerimine nüüd toimib.
- Iga ülesande kohta tuleb saata eraldi teade. Kui lahendate ülesande mitme lausega, siis tuleb kõik need laused samasse teatesse üksteise järel kirja panna.
- Iga teate alguses peab olema öeldud, millise numbriga ülesannet selles teates olevad laused lahendavad. Kui lahendate ülesannet LibreOffice Base või PostgreSQL andmebaasisüsteemis, siis tuleb öelda ka seda.
- Kui ülesande vastuse juures on minu poolt pandud pöial püsti 👍, siis järelikult on vastus õige ja saab ühe punkti.
- Kui ülesande vastuse juures on minu poolt pandud kurb nägu 😟, siis on vastus vale või olematu loetavuse tõttu ebasobiv.
- Kui on kurb nägu, kuid Te pole saanud/kuulnud tagasisidet, siis küsige üle.
- Kui pole saanud 10 minuti jooksul tagasisidet, siis küsige üle. Võimalik, et mul on jäänud midagi kahe silma vahele. Ma palun selle eest juba ette vabandust!
- Punktide saamisel lähevad arvesse ainult vastused, mis on saabunud Teamsi tunni lõpuks + 20 minutit (nt kell 14:00 algava tunni puhul hiljemalt 15:50).
- Kui esitate vastuse hiljem või muudate saadetud vastust hiljem, siis tagasisidet saate, aga punkte ei saa.
- Annan jooksvat tagasisidet kuni punktide saamise tähtajani. Kui mõni vastus jäi ülevaatamata, siis teen seda hiljem.
- Kui parandate vastust, siis ALATI tuleb vestlusesse kopeerida parandatud lause uuesti. Juba saadetud lause teate parandamine ei lähe punktide saamiseks arvesse.
- Kui kasutate MS Accessi, siis nuputamisülesande vastus tuleb esitada Accessi failina, kuhu on lahenduseks olevad SQL laused Query objektidena salvestatud.
- Nuputamisülesannete vastuseid vaatan peale tunni lõppu ja saadan siis Teamsi kaudu tagasiside.
- Teie poolne esmane kontroll on see, et päringu tulemuses olevad read on täpselt samad kui on ülesande tekstis esitatud illustratsioonis. Kui ei ole, siis on lahendus kindlasti vale. Kui on, siis see ei garanteeri veel vastuse õigsust.
Üldised reeglid
- Pidage palun protsessi sujuvuse ja maksimaalselt kiiresti tagasiside saamise huvides eelnimetatud reeglitest kinni.
- Kõiki materjale võib kasutada.
- Teiste inimeste abi ei või kasutada - ülesannete lahendamine on individuaalne.
- Palun käige tunniplaanijärgses tunnis ja jaotuge selle kaudu tundide vahel ühtlaselt.
- Kui ühte tundi tuleb kokku liiga palju inimesi, siis kõikidel selles tunnis osalejatel on halvemad võimalused saada punkte ja tagasisidet.
- Kellel pole aine tunniplaanis, siis soovitan käia esmaspäeval (16:00) või kolmapäeval (12:00; 14:00) - seal on siiani olnud suhteliselt vähe osalejaid.
Lahendan Teamsis läbi SQL ülesandeid ja kommenteerin lahendamist ning SQLi:
- neljapäeval 3. märtsil 2022 kell 12:15-13:45,
- neljapäeval 10. märtsil 2022 kell 12:40-14:10,
- neljapäeval 17. märtsil 2022 kell 12:15-13:45,
- neljapäeval 24. märtsil 2022 kell 12:15-13:45.
Kasutan andmebaasi Tootamine. Lahendan ülesandeid MS Accessi põhjal, kuid soovija saab jälgida/harjutada ka LibreOffice Base ja PostrgeSQL andmebaasi põhjal.
Alates esmaspäevast 21. veebruarist 2022 saab harjutamise keskkonnas harjutada teiseks vabatahtlikuks vahetestiks, mis toimub kaheksanda õppenädala praktikumide alguses.
Kõik ülejäänud praktikumid (sh 23. veebruaril ja 25. veebruaril) toimuvad. Ära jääva praktikumi üliõpilastel palun võimalusel osaleda mõnes teises praktikumis. Kõigil soovijatel on nendes praktikumides võimalik näidata ette iseseisva töö projektiga juba tehtud tööd ning küsida tagasisidet. Ma soovitan Teil kindlasti seda teha, sest mida varasemas infosüsteemi arenduse faasis tulevad probleemid välja, seda kiirem ja odavam on neid parandada.
Minu nägemuses võiks viienda nädala lõpuks olla
- töövihiku järgi projekti tegijatel valmis projekti tegemise juhendi kuuenda peatüki sammud 1-10 (kaasa arvatud),
- omaloomingu projekti tehes valmis vähemalt dokumendi jaotis 1.1.
Juba enne oli võimalik ka vastupidine - oma arvutis kirjutatud teksti või loodud faili kopeerimine virtuaalsele töölauale.
Kui märkate vigu, siis andke palun kohe teada. Semestri õppetöö perioodil muudan seda faili iga teadmiste kontrolliga nädala lõppedes. Suurema privaatsuse huvides on nimekirjas üliõpilase identifikaator, mida näete faili juures.
Palun lugege kindlasti ka lõpuni teise praktikumi ülesanne ning vaadake selle vastust. See ülesanne on juhendmaterjal andmetele kehtivate reeglite jõustamise kohta MS Accessi andmebaasides. Pean selliste reeglite andmebaasi tasemel jõustamist ülioluliseks ning eeldan seda ka kõikidest iseseisva töö projektidest.
- Slaidikomplekti SQL‑andmebaaside projekteerimise põhimõisteid esimene osa (alajaotised "Sissejuhatus" ja "SQL").
- Teise õppenädala praktikumi ülesanne.
Testil osalemiseks on kohustuslik registreerida. Registreerimine toimub Mauruse kaudu: Kiirvalik => Üritused. Registreerimisel pole vaja kommentaari välja midagi kirjutada.
Test toimub üle Interneti. Reeglid on järgmised.
- Kõik testi tegijad peavad olema MS Teamsis tunniga liikunud.
- Kõigil testi tegijatel peab tegemise ajaks olema veebikaamera sisse lülitatud ja peab nägema, kuidas testi teete (ekraani pole vaja jagada).
Test toimub elektrooniliselt, Mauruse testikeskkonnas. Küsimustele vastamiseks materjale ning kõrvalist abi kasutada ei tohi. Lubatud on kasutada Google Translate ja eesti-vene-eesti sõnastikku. Testis on kümme juhuslikult valitud küsimust, vastamiseks on aega 20 minutit. Küsimused on valikvastustega ning ainult üks vastuse variant on õige. Tulemuse saate teada kohe, kuid vastuste õigsust saab vaadata SIIT peale seda, kui reedel on toimunud viimane test. Nädala jooksul saab testi teha maksimaalselt ühe korra. Kui Te ei soovi testi teha, siis ühinege palun tunniga 25 minutit peale tunni algust.
Seda testi järgi teha ei saa.
SIIN saab selleks testiks harjutada.
IABB41 praktikum toimub selle asemel neljapäeval 10.02.2022 kell 12:00.
TAAM22 praktikum toimub selle asemel neljapäeval 10.02.2022 kell 16:00.
Kui paremini sobib mõne teise tunniplaani järgse praktikumi aeg (v.a. esmaspäev kell 12:00 - ingliskeelne praktikum), siis võite osa võtta sellest. Kui ükski aeg ei sobi, siis vaadake palun esmaspäevase praktikumi lindistust, alustage vastavalt juhendile tööd iseseisva töö projektiga ning mistahes küsimuste puhul võtke palun julgelt kohe ühendust.
Ära jääb ka vastuvõtuaeg neljapäeval 10.02.2022 kell 16:15-17:15. Selle asemel on vastuvõtuaeg esmaspäeval 07.02.2022 kell 17:40-18:40.
- SQL lausete ettenäitamiseks saadate need mulle tunni ajal privaatses tekstvestluses (private chat). Vastan kas samas vestluses või siis läbi mikrofoni.
- Peale tunni lõppu saadetud vastuste eest punkte ei saa.
- Saata tuleb SQL laused, mitte Accessi fail.
- Kui on ülesanne tabelite kitsenduste disainivaates lisamise kohta, siis selle ettenäitamiseks jagate ekraani.
- Esmajärjekorras vaatan üle SQL lausete ülesande vastuseid ning kui aega üle jääb, siis ka ülejäänud ülesannete vastuseid.
- Kasutada võib kõiki materjale, kuid mitte kaaslaste abi. See põhineb usaldusel.