Kodulehed
[385] - Andmebaasid II (ITI0207) (sügis 2023)
Esiletöstetud Kiirvalik
Lisainfo Kõige olulisemate tegevuste kiirvalik. Failide saatmiseks valige Vastamine alt sobiv ülesanne.
Üldist
Materjalid
LisainfoMaterjalide kataloogid.
Värvilised mummud tähistavad hinnangulist kataloogide lugemise vajadust. Roheline - suurim, kollane - keskmine, punane või mummuta - väikseim
Isiklik
Lisainfo Info ainult Sulle - teised kasutajad seda ei näe
Abi
Lisainfo Võimalus küsida õppejõult abi (nagu foorum, kus saab küsida küsimusi ja kommenteerida vastuseid)
Mitmesugust
Abi / Kasutajatugi / CASE vahendid

Avalikud küsimused ja vastused:

Küsimuste teemade nimekiri

Erki Eessaar:
Mul on arvutiks Mac / minu arvutil on Linux operatsioonisüsteem. Kuidas saan kasutada Enterprise Architect (EA) CASE vahendit?
Vastus (22.02.2024 15:35): Ülikooli pakutav Enterprise Architect (EA) 12 on mõeldud Windowsile. EA14 näitel näen, et seda saab installeerida ka Maci, kuid see nõuab üsna palju lisatööd. Litsentsi taotlemine (bat failiga) on mõeldud just EA12 jaoks, st seda ei saa kasutada näiteks EA kodulehelt allalaaditud kõige viimasele EA versioonile litsentsi taotlemiseks.

Maci/Linuxi kasutajad saaksid enda arvutis EA tööle nii, et panevad seal paralleelselt tööle Windowsi (Internetist leiab juhiseid; panin siia stiilinäiteks ühe juhise Maci ja ühe Linuxi kohta). Azure Dev Tools for Teaching keskkonnast on võimalik saada Windows Server operatsioonisüsteem.

Alternatiivid on järgmised.

 • Kasutada virtuaalset töölauda.
  • Juhendi leiab SIIT.
  • Tuleb valida virtuaalne töölaud  Andmebaasid või ICT-Class.
  • Lahendus töötab ka väljastpoolt ülikooli. Hetkel ei ole sellisel juhul eelnevalt vaja luua FortiClient VPN ühendust, aga see võib jooksvalt muutuda, kui administraatorid tunnevad, et on vaja lisada eraldi turvakiht.
  • Teenus töötab vajadusel veebilehitsejas.
  • Lisaks Windowsile on olemas kliendid nii Linuxile kui Macile ning tegelikult isegi Android ja iOS jaoks.
  • Samuti saate seda lahendust kasutada, kui olete oma Linux/Mac arvutiga arvutiklassis.
  • NB! Kindlasti on vaja teha vastavalt juhendile ketta jagamine, sest välja logides kustutatakse loodud failid kohe (sh kataloogist PrivatData). Kui sulgete Horizon akna ristist, siis loodud töölaud ja failid säilivad 15 minutit.
   • Kui kasutate veebipõhist lahendust, siis saab virtuaalsele töölauale faile üleslaadida. Kuid failide kättesaamiseks tuleks logida VDI masinast näiteks OneDrive'i. Seega on soovitatav kasutada klientprogrammi ning veebilehitseja jätta pigem hädajuhtudeks.
  • EA kasutamiseks peab peale sisselogimist hetke ootama, et skriptifail looks vajalikud registri võtmed selle jaoks. Config Manageri (mille kaudu käib võtmete uuesti laenutamine arvutiklassi arvutis) nendes masinates pole ja Horizoni loomuse tõttu ei hakka ka olema.
 • Installeerida EA12 oma Windowsi lauaarvutisse (tööl või kodus) ning taotleda litsentsi üle FortiClient VPNi.
 • Koolis saab EAd kasutada arvutiklassi arvutites. EAd läheb vaja projekti tegemise ülesannete 2-4 jaoks (kokku on ülesandeid 12). Hindan, et EA osa projektist on täiesti võimalik valmis teha praktikumide jooksul kohapeal.
Alternatiiv Enterprise Architect / Rational Rose CASE tarkvara kasutamisele on kõigepealt luua tabelid (arvestades endiselt ülesannetes 2-4 olevaid soovitusi/juhiseid) ja siis kasutada mõnda vahendit nende ülesehituse visualiseerimiseks (vt seda küsimust PostgtreSQL kohta; Oracle tabelite visualiseerimiseks saab kasutada Oracle SQL Developer Data Modeler tarkvara).

Hinda vastust:

Keskmine hinne : Pole veel hinnanguid!