Kodulehed
[385] - Andmebaasid II (ITI0207) (sügis 2023)
Esiletöstetud Kiirvalik
Lisainfo Kõige olulisemate tegevuste kiirvalik. Failide saatmiseks valige Vastamine alt sobiv ülesanne.
Üldist
Materjalid
LisainfoMaterjalide kataloogid.
Värvilised mummud tähistavad hinnangulist kataloogide lugemise vajadust. Roheline - suurim, kollane - keskmine, punane või mummuta - väikseim
Isiklik
Lisainfo Info ainult Sulle - teised kasutajad seda ei näe
Abi
Lisainfo Võimalus küsida õppejõult abi (nagu foorum, kus saab küsida küsimusi ja kommenteerida vastuseid)
Mitmesugust
Abi / Kasutajatugi / PostgreSQL

Avalikud küsimused ja vastused:

Küsimuste teemade nimekiri

Erki Eessaar:
Kas ja kuidas pääseb väljastpoolt ülikooli ligi õppeserverites olevatele PostgreSQL ja Oracle andmebaasisüsteemidele?
Vastus (22.02.2024 15:33): Serveritega seotud turvalisuse küsimustega tegeleb IT osakond. Nad on võtnud suuna sellele, et kaugligipääsudeks ülikooli serveritele peab hakkama kasutama autenditud VPNi. Kaugligipääs (st ligipääs väljastpoolt Tallinna Tehnikaülikooli arvutivõrku) apex2.ttu.ee PostgreSQL pordile ja apex.ttu.ee Oracle pordile on blokeeritud järgmiste eranditega. Kaugligipääs on võimalik:
  • Tallinna Tehnikaülikooli wifist,
  • väljastpoolt ülikooli (eduroamist, kodust vms) läbi FortiClient VPNi.
Kui olete väljaspool ülikooli Eesti piires, siis FortiClient VPN ühenduse asemel võib PostgreSQL korral luua SSH tunneli (vt lisatud faili).

Rakenduse tegijad peaksid arvestama järgnevaga.
  • Kui teete kahekihilise süsteemi, kus rakendus on kliendi arvutis (nt kasutades MS Accessi või Javat), siis kodus rakendusega tegeledes on kõigepealt vajalik luua FortiClient VPN ühendus või kui olete Eestis, siis võib selle asemel PostgreSQL korral luua SSH tunneli.
    • Muide, FortiClient VPN vahendusel saate kasutade ülikooli raamatukogu andmebaase, olles ise väljaspool Tallinna Tehnikaülikooli.
  • Veebirakenduste tegijad - apex2.ttu.ee serveris on PHP ja pgApex. Kui soovite rakenduse jaoks kasutada mõnda muud serverit/vahendit, siis tuleks kas valida Tallinna Tehnikaülikooli võrgus olev server (mõnest teisest ainest) või luua rakenduses apex2.ttu.ee serveriga SSH ühendus (näide). Kuna väljaspool Eestit tuleb ka ssh ühenduse loomiseks luua FortiClient VPN ühendus, siis peaks server olema Eestis.

Kui soovite väljaspool ülikooli PostgreSQLiga töötamiseks kasutada pgAdmini või Oraclega töötamiseks SQL Developerit siis tuleb teha ühte järgnevast.

  • Luua kõigepealt FortiClient VPN ühendus.
  • Eesti piires on PostgreSQL korral võimalik luua ühendus kasutades SSH tunnelit (vt lisatud faili).
Selleks, et kasutada väljaspool ülikooli apex2.ttu.ee serveris psql programmi või apex.ttu.ee serveris SQL*Plus või SQLcl programmi, ei ole vaja Eesti piires midagi teistmoodi teha kui ülikooli ruumides - saate ssh protokolli kasutades serverisse logida ja programmi seal käivitada. Väljaspool Eestit tuleb kõigepealt luua FortiClient VPN ühendus.

PostgreSQL andmebaas on kohustuslik paigutada apex2.ttu.ee serverisse ja Oracle andmebaas apex.ttu.ee serverisse, sest seal on automaattestimise vahendid ja õppejõul on sellele hindamiseks vajalik täielik juurdepääs.

vaata ka faile:
SSH tunneli kasutamine, et ühenduda Eesti piires väljastpoolt TalTech võrku apex2.ttu.ee PostgreSQL andmebaasi külge[351 KB]

Hinda vastust:

Keskmine hinne : Pole veel hinnanguid!