Kodulehed
[385] - Andmebaasid II (ITI0207) (sügis 2023)
Esiletöstetud Kiirvalik
Lisainfo Kõige olulisemate tegevuste kiirvalik. Failide saatmiseks valige Vastamine alt sobiv ülesanne.
Üldist
Materjalid
LisainfoMaterjalide kataloogid.
Värvilised mummud tähistavad hinnangulist kataloogide lugemise vajadust. Roheline - suurim, kollane - keskmine, punane või mummuta - väikseim
Isiklik
Lisainfo Info ainult Sulle - teised kasutajad seda ei näe
Abi
Lisainfo Võimalus küsida õppejõult abi (nagu foorum, kus saab küsida küsimusi ja kommenteerida vastuseid)
Mitmesugust
Abi / Kasutajatugi / Andmebaasi kavandamine

Avalikud küsimused ja vastused:

Küsimuste teemade nimekiri

Anonüümne (02.10.2023 10:31):
Kuidas oleks termin "paks andmebaas" inglise keeles ja kust selle lähenemise kohta veel infot saaks?
Vastus (07.10.2023 13:38): Sellise andmebaasi kohta võib ka öelda "jäme andmebaas". Otsetõlge oleks "thick database" või thickDB (sõna "fat" võib tänapäeval äkki kedagi solvata), kuid kasutatakse ka termineid "smart database" või "smartDB". Eesti keeles oleks see "nutikas andmebaas" või "arukas andmebaas".

Järgnevalt on mõned viited allikatele. Paljud näited põhinevad Oraclel, kuid see tuleb minu arvates lihtsalt Oracle andmebaasisüsteemi ja PL/SQL keele populaarsusest. Muide, Oracle 23c lisandus võimalus luua andmebaasis talletatud rutiine JavaScript keeles. Juba varem oli võimalus luua selliseid rutiine ka C või Java keeles. Oracle andmebaasisüsteemi sisse ehitatud mitmekeelsuse mootor (Multilingual Engine) võib tulevikus võimalda nende keelte hulka veelgi suurendada. Erinevate keelte kasutamise võimalus pole mõeldud PL/SQL keele asendamiseks, vaid teistsuguse teadmiste pagasiga uutele arendajatele täiendava võimaluse andmiseks. Sarnaselt saab ka näiteks PostgreSQLis kirjutada rutiine erinevates protseduursetes keeltes (ning lisaks SQL keeles) ja andmebaasisüsteemis on mehhanism uute keelte toe lisamiseks.

Siin on allikaid nutika/paksu andmebaasi kohta, kus andmebaasisüsteemi näiteks on Oracle.
Samasugune lähenemine on loomulikult võimalik ka teistes andmebaasisüsteemides, mis toetavad andmebaasiserveris talletatud rutiine, nagu näiteks PostgreSQL.

Hinda vastust:

Keskmine hinne : Pole veel hinnanguid!